24 שעות של אור בעיר העתיקה

מדי שנה מתקיים בירושלים פסטיבל האור שיצא לדרך בשנת 2009, ובירת ישראל הצטרפה לרשימה מכובדת של ערים בעולם שחוגגות את האור. אבל העיר העתיקה, שבתקופת הפסטיבל מוארת באור נגוהות ומוצפת מיצגים ומופעים, מעניקה גם לאורך השנה חוויות של אור, אז בואו אתי ל-24 שעות של אור בעיר העתיקה ובסביבותיה.

16:00

צ'ק אין

יש למלון ממילא לוקיישן מנצח משום שהוא מצד אחד ניצב במרחק נגיעה מהעיר העתיקה ומהצד השני תוך כמה דקות ברגל מגיעים למרכז העיר השוקק. המלון האלגנטי הזה הוא חוויה של עיצוב, שירות, קולינריה והקפדה יתרה כיאה למלון יוקרה. החללים מוארים ופתוחים, החדרים מרווחים ומעוצבים באלגנטיות ונוחות, חדרי הרחצה מחופים אבן שמתכתבת עם העיר ויש בו אווירה ירושלמית שלווה. למרות המיצוב שלו בשורת בתי המלון המובילים בסגנון אירוח, יש בו משהו מעודן שתורם לתחושת נינוחות גדולה של האורחים, ועם היחס האישי של הצוות תרגישו הכי טוב בעולם. מבחינת שירותים יש ספא איכותי, בריכת שחייה, דק שיזוף בגג וטרקלין עסקים.

www.mamillahotel.co.il

18:30

מסעדת רופטופ (Rooftop)

שתי סיבות עיקריות מובילות לגג של מלון ממילא למסעדת רופטופ. האחת היא מן הסתם אוכל משובח אבל השנייה היא הנוף הבלתי נתפס שנפרש מגג המלון לעבר ירושלים. עם הפנים לחומות העיר העתיקה, יכולתי ליהנות משעת דמדומים מרתקת ובהדרגה תפס החושך את מקום האור בשמיים ופינה מקום למנורות שריצדו סביב קווי המתאר של החומה מבליטים את יופיה. רופטופ היא מסעדת בראסרי גדולה, שיש בה אקשן ללא הפסקה ותנועה מתמדת. כמו המלון גם כאן מדובר במסעדה אלגנטית ביותר אבל נטולת גינונים רשמיים מה שמאפשר גם למשפחות ליהנות ממנה. התפריט מדויק ולא מתפזר, וכולל גם מנות שנעשות בשיטות בישול מתקדמות. שלושה צירים מרכזיים זיהיתי בתפריט: ירקות, דגים ובשרים, ובכמה מהמנות הם שזורים זה בזה בתחכום מוצלח. כך למשל הייתה מנת השווארמה לוקוס, מנה ראשונה שעושה הומאז' עילי למנה עממית והתוצאה מרתקת. גם סלט הברזל שוק היה מלא בטעמים, הניוקי שנעשה במקום, התמוסס בפה בשמחה והדג שהגיע למנה עיקרית, לקח את החריימה – מנה מסורתית ממטבחי צפון אפריקה ועדכן אותה עם הרבה עגבניות ופלפלים קלויים, חומוס ולימון – היה סוף. למנה האחרונה הגעתי חצי מעולפת אז בחרתי בקינוח קליל של קונסומה שזיפים וסורבה שנעשים אף הם בקונדיטוריה של המלון. יחד עם האווירה המיוחדת, יין טוב וצינה של קיץ ירושלמי, הייתה חוויה נהדרת.

20:00

טיול ערב ומופע אורקולי

פסטיבל האור מתקיים מדי שנה בתחילת הקיץ בתפר שבין החודשים יוני ויולי במשך שמונה ימים של שכרון אורות וצבעים, אבל, בהשראת הפסטיבל, נחנכה אטרקציה חדשה בטיילת הדקלים שבשער שכם מלאה באור. השער מוכר כמקום מפגש שוקק חיים ופעילות, לאורך כל שעות היום. סמוך לו נותרו שרידי אמת מים שנבנתה בשנות ה-80, אבל נזנחה מאז, ולאחרונה שוקמה וחודשה במסגרת רענון המרחב הציבורי. בין היתר נעשה שיקום תשתיות, גינון, הוספת מקומות ישיבה, והזרמת מים באמה בשילוב תאורת לילה שמתכתבת נפלא עם מיצגי הפסטיבל.

מיצג אורקולי חדש יש גם במוזיאון מגדל דוד, אשר עוטה לעת ערב לבוש מרגש, רומנטי משהו. האורות דולקים אט אט ומפעילים מטה של קסם שעוטף את האבנים הספוגות בהיסטוריה יהודית. החיזיון הלילי החדש עוסק בדוד המלך, וכמו קודמו זהו חיזיון ללא מילים אלא רק מראות וצלילים, והוא טווה את קורות דוד המלך לאורך ההיסטוריה בצבעים, גרפיקה מיוחדת ומוסיקה נעימה. משך החיזיון כ-45 דקות, כדאי להזמין מקום מראש.

08:00

ארוחת בוקר

כיאה למלון אלגנטי גם ארוחת הבוקר מוגשת באותה אלגנטיות ואסתטיות. המזנון לא היה גדוש מדי וזה היה נעים לעין, כי כאן הדגש הוא לא בכמות אלא באיכות. לאורך המזנון היו עמדות בזו אחר זו: מיני ביצים, סלטים מעניינים, גבינות מיוחדות, מאפים, עוגות וקינוחים שנעשים בקונדיטוריה המקומית, מיצים טבעיים, יוגורט ועוד. השירות אדיב, צוות מלצרים נמצא שם כל העת לסיוע והגשה, והאווירה נפלאה.

09:30

שדרות ממילא

במדרחוב המטופח של ממילא מסתתרים בשדרת החנויות כמה סיפורים היסטוריים של מבנים ששומרו, פורקו ונבנו מחדש, ונותרו עדות לירושלים של פעם. מלבד חנויות מותגים, מסעדות ובתי קפה, השדרה הזו תמיד שוקקת חיים. יש תמיד תערוכת אומנות מיוחדת ובחגים וחופשות גם מופעי רחוב ופעילויות. בשנת 2017  עברה למתחם אטרקציה מוכרת ואהובה – מעלית הזמן ירושלים. למי שטרם חווה מדובר במופע מולטימדיה אינטראקטיבי היפראקטיבי שכולל כמה סרטים בנושאים שונים. הפופולארי ביותר הוא המסע במעלית הזמן – סיפורה של ירושלים לאורך 3000 שנות היסטוריה שהיו עטורות וגדושות באירועים, המסופר מנקודת מבט של דמות מן העבר. באולם יש מתקן סימולציה מיוחד כך שבמהלך החוויה הכיסאות נעים מצד לצד ומעניקים תחושה שהמבקר הוא חלק בלתי נפרד מסיפור המסע. מי שכבר ראה מוזמן לנסות את הסרטים הנוספים: אני ירושלים, מסע אל גוף האדם או מסע ביקום. שימו לב שההקרנות מתחילות בזמן ויש להגיע רבע שעה לפני ההקרנה.

www.time-elevator.co.il

11:00

מוזיאון מגדל דוד

אם יש מבנה שהפך לאחד מסמלי ירושלים, אז אין ספק שמדובר במוזיאון מגדל דוד על צריחיו המיתמרים אל על ובולטים ביופיים. זהו אחד המקומות הכי יפים בעיר בעיני, ויש לו שתי פנים של היום ושל הלילה. בימים אלה לצד תצוגת הקבע יש בו שתי תערוכות חדשות האחת על אלנבי 'גנרל וגנטלמן' ואיך כניסתו לעיר ירושלים בראשית המנדט בשנת 1917, הביאה לתחושה של ישועה בקרב היהודים אבל גם המוסלמים. אלנבי מוצג בתערוכה

תערוכה משלימה לנ"ל היא 'לונדון בירושלים' – תערוכה על התרבות שהביאו עמם הבריטים לעיר הקודש. זו תערוכה קטנה אבל מקסימה ויש בה דגם כמעט מושלם של אחד הברים המפורסמים מהעת ההיא – פינק, לצד לוח מודעות אופייני, פסנתר מהתקופה ומיקרופון רדיו שמעיד על חשיבות הכלי התקשורתי בימים ההם. ממול יש סלון אירוח שבו אלמנטים תרבותיים שהיו מרכז החיים של הבריטים אז: אומנות, מוסיקה ועוד. ואם כבר הגעתם, אל תפסידו את דגם ירושלים של האמן סטפן איליש, שהכין בשנת 1872 דגם של העיר והציג אותו בתערוכה עולמית בביתן העותמאני. הדגם התגלגל אחר כך והגיע א לז'נבה אך נעלם מהראדאר ורק במקרה נודע קיומו והוא הושאל למוזיאון לזמן בלתי מוגבל. הדגם תלת ממדי ומדויק ונותן תמונת מצב נדירה על ירושלים של השנים ההן, זמן קצר אחרי היציאה מהחומות. איליש היה כה קפדן עד כי עמד גם על הפרטים הכי קטנים בדגם ומכאן ייחודו. שימו לב שהדגם מוצג בתוך בור מים ענק – עוד חלל היסטורי במבוך המופלא של המוזיאון.

 

www.tod.org.il

 

12:30

טיילת החומות

כדי לטפס אל חומת העיר לסיור רגלי צריך לצאת מהמוזיאון ולהגיע לפינה הדרום מערבית. המסלול הזה מוביל לאזור הכותל כאשר לצד שער יפו יש גם מסלול לצפון לכיוון שער שכם. הטיול על החומה מעניק נקודת הסתכלות מעניינת על העיר ועל ירושלים, על הקו הזה שהיה כל כך משמעותי בעיר לאורך כל השנים, למרות שמיקום החומה הלך והשתנה מימי בית ראשון ועד לשלטון העותמאני. זה טיול קליל וכיפי, לא ארוך עם נופים נפלאים של העיר ממזרח וממערב. בהתחלה אפשר לצפות על הקישלה, אחר כך לראות את הרובע הארמני ובהמשך את כנסיית הדורמיציון וקבר דוד. מי שרוצה יכול להמשיך מזרחה לכיוון הכותל, אבל כדאי לצאת בשער ציון שממנו הגישה לרובע היהודי נוחה יותר.

13:00

רובע יהודי

לא משנה כמה פעמים אפסע בסמטאות הרובע היהודי, ואטייל ברחובות ובקרדו, הם תמיד מרגשים אותי מחדש. יש קסם בקירות, באבנים ובמבנים, וההיסטוריה זועקת מכל סדק, עמוד או סלע יסוד קיומנו. לפעמים בא לי רק ללכת עם הרוח, לפעמים לחזור לפינת חן והפעם אקח אתכן לכמה.

הקרדו – היה הרחוב הראשי בימי ירושלים הרומית, ואכלס דוכני שוק שמהם נותרו גומחות ועמודים. בחלל המקורה יש ציור קיר מקסים שממחיש את האווירה ולצדו הותקנו פסיפסים מרהיבים שכל אחד מתאר חנות בסגנון אחר.

בית פלוגת הכותל – נמצא סמוך לקצה הכותל במפלס של רחוב היהודים. כאן יש מיצג וסרט על פלוגת הכותל, קבוצה של לוחמים מבית"ר שהגיעו לעיר העתיקה כדי להשרות יותר ביטחון בקרב היהודים, ונהגו מדי שנה גם לתקוע בשופר בצאת יום כיפורים – למרות האיסור הבריטי המפורש.

בית כנסת החורבה – מקפל בתוכו סיפור של חורבן ותקומה מלווה באמונה גדולה. בית הכנסת נבנה ב-1864 אך חרב כמה פעמים באחרונה במלחמת העצמאות ונותר בשיממונו במשך עשורים רבים. רק בשנת 2010 הושלם שיקומו ושחזורו המיוחל והוא הפך לאטרקציה בזכות עיצובו המרהיב. יש בו סיורים מודרכים (בתיאום) וחובה לבקר וליהנות משכיית חמדה.

אגב בפינת בית הכנסת מצפון יש מעין אנדרטה ללוחמי הרובע שנפלו במלחמת העצמאות. החדר הקטן פתוח לקהל, יש מבחר תמונות מהתקופה ואפשר להפעיל סרטון קצר.

www.rova-yehudi.org.il

 

14:30

כותל ושוק

הביקור בעיר העתיקה לא שלם בלי קפיצה לכותל. לפעמים אני מסתפקת בלעמוד מרחוק ולתהות על עוצמת המקום, לפעמים יש צורך להיכנס שוב ולהרגיש את האנרגיות. אפשר לקחת את הזמן – כל אחד לפי תחושותיו

ליד הכותל יש אטרקציה חדשה: 'מבט אל העבר' בז'אנר של האטרקציות הטכנולוגיות. באמצעות משקפות של מציאות מדומה, זוכים לראות הדמיה של בית המקדש עם סיפורו של המקום לפרטי פרטים. למרות שאני לא חובבת הסגנון, אין ספק שמדובר בחוויה מיוחדת שבעיקר מצליחה לקרב את בני הדור הצעיר להיסטוריה ולסיפורים של פעם. עשר דקות מרוכזות שעושות יופי של עבודה. אהבתי.

ואי אפשר בלי שיטוט נוסף בסמטאות השוק. מהכותל עליתי אל רחוב השוק להתבשם בצבעים בטעמים ובריחות. השוק הוא הזדמנות ליהנות מהדוכנים העשירים אבל גם לטעום: ביגלה, מיצי פירות ושייקים, בקלאווה או שלל מתוקים מיוחדים.

16:00

 

קצר ולעניין: עיר עם עבר שמאיר הווה ועתיד

סיימנו 24 שעות,

להתראות,

חיבוקים ונשיקות!