24 שעות עם תיירנים ואומנים בערד

עם נוף שליו ורוגע של מדבר יהודה, ערד היא חלק בלתי נפרד מההוויה המדברית. יש בה אוויר פסגות מדהים, אפס לחות ויוזמות תיירותיות שמעוררות התפעלות. בקיץ או בחורף כשחם/קר בחוץ אפשר להתמוגג מאירוח ביתי, לבקר בבתי אומנים ולהתנסות בשלל סדנאות, אבל גם לצאת למרחבים וליהנות מפעילויות מגוונות לכל המשפחה.

15:00

יונת מדבר

יונת מורדוך תושבת ערד, הקימה את 'יונת מדבר' בית מלאכה לרוקחות טבעית ומסורתית שבו היא רוקחת תמרוקים מעשה ידיה להתפאר. מצד אחד היא עושה ניסים ונפלאות עם שמנים, אבקות, חמאות טבעיות וצמחי מרפא, ומצד שני גם מדריכה סיורים להכרת צמחי המדבר בנחל קידוד הסמוך.  בגינתה הביתית אפשר להתרשם מכמה מהצמחים הבולטים והיא מעניקה הסברים על תכונות וסגולות רפואיות. כשנכנסתי לבית המלאכה השתלטו עליי ניחוחות הסבונים שהיא מכינה במגוון צבעים, צורות ושילובי צמחים ושמנים. אגב, כחלק משיתוף פעולה אזורי תמצאו את הסבונים שלה אצל לא מעט בעלי צימרים, סוג של לוקאל פטריוטיזם. אצל יונת דגמנו סדנא להכנת מסיכת פנים מחימר ירוק ולבן, ערבבנו את האבקה עם חליטה מרחנו והתמרחנו ונתנו לחומר להתייבש במשך כמה דקות. העור יצא רך ונעים והיופי הוא שאפשר אפילו להכין זאת בבית. הסדנאות שלה מלאות בצחוקה המתגלגל ובדרכיה הנעימות ומכל הטוב הזה כולם יכולים ליהנות.

https://www.yonat-midbar.co.il

17:00

סיור אומנים

ערד ידועה כעיר של אומנים, יש בה רובע אומנים ייחודי ופועלים בה אומנים רבה שמזה חמש שנים פותחים את בתיהם ומארחים באירועי 'בתים פתוחים' שמתקיימים לפרקים. חלק מהם פעילים כל השנה, לרוב בתיאום אבל יש כאלה שאפשר להגיע באופן ספונטני. בסוף שנת 2017 החלה לפעול בערד עמותת תיירות חדשה שמאגדת בקרבה כ-50 תיירנים תושבי ערד ובהם בעלי צימרים ומסעדות, מארחים ביתיים, מדריכים, מטפלים, יצרנים וגם אומנים וכדי להכיר אותם, יצאנו למסע דילוגים אומנותי בעיר.

עדי מיררו למשל, היא תכשיטנית שהמציאה את ה'עגילים המטפסים' אלה שמספיק חור אחד באוזן כדי לדמות כמה עגילים ביחד. היום מדובר בטרנד די חזק והעיצובים שלה מגוונים ויצירתיים. מלבד זאת היא מייצרת שלל תכשיטים מכסף גולדפילד ואבני חן. החנות שפתחה מעוצבת לפי טעמה ושם היא גם עושה סדנאות עיצוב שונות (0524085577).

בוריס קופילביץ  הוא אמן מתכת ועץ שעבודותיו הפעימו לי את הלב. הוא פיתח שיטה לעבודה בברזל ללא חימום באמצעות כיפוף של פסי ברזל ולמרות גילו המתקדמים הוא עדיין חזק דיו ויוצר עבודות מרהיבות. גם עבודות העץ שלו מעוררות תדהמה. קופילביץ לוקח גוש עץ ומגלף אותו ידנית ויוצר פסלים מורכבים תלת ממדיים בסבלנות ובדייקנות. הבית שלו הוא מוזיאון פתוח כל השנה, את העבודות הוא לא מוכר אבל אפשר ליהנות מסרטון שהכינה רעייתו ולראות גם עבודות שנאלץ להשאיר מאחוריו ברוסיה. אל תחמיצו (054-2018909).

תחנה פתוחה לכל דיכפין נמצאת ברחוב הסיירים מספר 1 (או מבצע לוט 10), בגן הפיסולי של משפחת שקדי. שני בני הזוג עוסקים באומנות, היא בחומר הוא יוצר מפסולת מתכת ועץ פסלים משעשעים, וביחד הקימו בחצר ביתם מוזיאון פתוח גדוש ביצירות. כאן לא צריך לתאם או להתקשר, אלא להגיע, לפתוח את השער להיכנס לגן ולטייל בכיף. הפסלים פזורים בכל מקום במרחב וכיף לגלות אותם.

19:00

מדורת השבט

השכנים ברחוב הסיירים 3 הם משק בר שדה של אליעזר ודגנית שאת האירוח הם מכנים 'מדורת השבט'. הזוג הזה כל כך אוהב לארח ועורך מדי יום שישי 'משתה אבירים' יחיד ומיוחד שפתוח לקהל.  שולחן ערוך יפה ועמוס בכל טוב, קיבל את פנינו, כשאלי עוד בחן את הבשרים במעשנת, דגנית דאגה להשלים את טיפוח השולחן ולסיים את הכנת הקינוחים. הבית הזה מקבל אורחים מכל הלב, וזה ניכר בנדיבות, בשמחה שמתפרצת, בצחוק המתגלגל ובאווירה המבושמת. משתה האבירים נמשך לפחות שלוש שעות והתחיל במטבלים נימוחים ו'לחם טעות', המשיך במרקים נפלאים וסלטים, התקדם לבשרים  השונים עד לקינוח. האירוח נדיב, היין שמייצר בנם הצעיר זורם, הסיפורים נובעים מאלי כמעיין המתגבר, דגנית מתרוצצת כשחיוך תמידי על פניה והחגיגה היא חוויה חד פעמית משכרת שימו לב בימי שישי האירוע מתחיל בשעה 20:00 בימי חמישי – בהתאם לביקוש או בהזמנה מראש.

חפשו בפייסבוק: מדורת השבט

22:00

כפר נוקדים

לכפר נוקדים לא מגיעים כדי לישון, אלא ההיפך, בלילה מתעוררים כאן חיים חדשים מלאים באקשן. נתחיל מזה שהכפר לא מפסיק להתפתח ונמצא בתנועה מתמדת, אז כל ביקור טומן בחובו הפתעה חדשה. יש כאן כמה אפשרויות לינה החל מאוהלים לקבוצות דרך סוכות ועד חדרים ברמה טובה על טהרת הסגנון הבדווי מדברי. באירועים מיוחדים מארגנים כאן שלל פעילויות והצטרפנו לסדנת תופים, צפייה בכוכבים ומסע לילי בעקבות עקרבים. את סדנת התופים העביר ליאור אוקנין שלימד מקצבים שונים כולל תיפוף אבל גם עשה לנו ג'אם סשן של תיפוף ספונטני, שילב תרגול בתקיעה בשופר ושזר הכל בשירה ובריקודים. יוני גריצנר שאחראי על הפעילות השמימית, פיתח מפת כוכבים מיוחדת וסיפר על גרמי השמיים בגובה העיניים כך שגם ילדים יהיו מרותקים להסברים על מערכת השמש שלנו. השיא היה ב'מצוד' אחר העקרבים שאין דברים כאלה. אז ראשית לא להיבהל, לא באמת צדים את העקרבים אלא רק עוקבים אחריהם בחושך. הסיור הזה פותח צוהר לעולם החי שמסתתר בטבע הפראי שמקיף את הכפר. הוא לא מסוכן, צריך לבוא בנעליים סגורות ולהישמע להוראות המדריך כדי למקסם את ההנאה. כדי לצפות בעקרבים ביעילות, הצטיידנו בפנס אולטרא סגול ויצאנו למרחק שלא עלה על 20 מטר משולי הכפר וזה היה מטורף. ראינו עוקצן צהוב, העקרב הכי ארסי בארץ ושני בייבי עקרבים שניסו להסתתר מתחת לאבנים. תוך כדי למדנו לא מעט על אורחות חייהם וזו היתה הרפתקה לילית מרגשת.

במהלך הקיץ יתקיימו בכפר כמה אירועים: בטו באב תהיינה פעילויות מתאימות, וגם בפסטיבל ערד המתקרב ובא והשיא בליל המטאורים שיתקיים בסוף השבוע של ה-9-11 באוגוסט. יהיה חם ומגניב.

www.kfarnokdim.co.il

06:30

טיול לברכת צפירה

אני לא מהמשכימים, אבל לטיול בוקר בברכת צפירה, בעיקר בקיץ, אני לא אומרת לא. דני רודד מנכ"ל כפר נוקדים הצטרף אלינו והוביל אותנו בג'יפ שלו עד לנקודת ההתחלה של המסלול הירוק העולה מעט וגולש אל הבריכה. בברכת צפירה יש מערך של כמה גבי מים שמתמלאים בשיטפונות ונשארים לאורך זמן אז כשחם אין כמו טבילה הגונה לרענן את הגוף. המסלול קצר יש לאורכו כמה תצפיות מרהיבות, והירידה לבריכה מאתגרת וכרוכה בשימוש במעין יתדות שעוגנו בסלעים. כדי להגיע לגב השני הגדול יותר, נדרשנו לטבול בגב הראשון כמעט עד צוואר, להניף תיקים אל על ולצעוד במים צוננים –וזה היה כיף גדול.

09:00

ארוחת בוקר

יורם רודד היזם ומקים הכפר, נמצא כבר כמה שנים בעורף הניהול אבל על שני דברים הוא לא מוותר, על בניית מבני האבן המיוחדים בכפר ועל ארוחת הבוקר שהיא הבייבי שלו. חדר האוכל של הכפר גדול מאוד ונמצא באוהל שמחולק לכמה חללים. הארוחה עצמה נהדרת, ואחרי המסע של הבוקר היא באה לנו בטוב. הייתה עמדה להכנת ביצים, גבינות, דגים, ירקות ופירות, פיתות ולחמניות, יוגורט וגרנולה וכמובן קפה ושתיה קרה. אכלנו והותרנו.

 

11:00

שמיים במים

ביוני 2018 חנכה סיון כהן אביטן,  מטפלת בהידרותרפיה וואטסו,  את מתחם 'שמיים במים' בחצר ביתה. היא בנתה בריכה טיפולית לא קטנה, עם פינות ישיבה מסביב. סיון מציעה מצד אחד טיפולי הידרותרפיה ווואטסו אישיים, אבל פותחת את המתחם גם לקבוצות קטנות שיכולות ליהנות אצלה מאירוע של פאן במים עם טעימות וואטסו ופעילויות נוספות. וואטסו הוא טיפול מרגש ואיך שהוא בכל טיפול כזה אני תמיד מרגישה כמו אמבה, חד תא שצף במים, נע ונד בקצב הזרימה – ובמקרה הזה בקצב של המטפלת. מי שמתמסר לטיפול כמו נולד מחדש ובלי להתאמץ זוכה למדיטציה טבעית שממלאת את הנשמה. טמפרטורת המים, גם בקיץ, חמימה כדי שיהיה נעים.

אצל סיון גם נהנינו ממופע מחול של רוני וולדמן פרח, רקדנית ומדריכת יוגה, שמתמחה בריקוד רג'סטני ופלמנקו אבל מחוללת גם בסגנונות שונים כמו הודי ותימני. היא דקיקה, עם עיניים בורקות, לבושה בבגד מסורתי צבעוני וכשהיא רוקדת היא כמו מרחפת בתנועות קלילות. רוני מעבירה סדנאות ריקוד בכל מיני מקומות, כך שאפשר להזמין אותה גם מחוץ לגבולות ערד ולהתנסות בחוויה משמחת.

את החוויה השלימה רחל ינאי, אמנית, מטפלת, מארחת ומדריכה, שהיא עולם ומלואו. לרחל יש חדרי אירוח היא מכינה ארוחות טבעוניות, יוצרת ומלמדת והיא לימדה אותנו לעשות שטיפה אנרגטית. מה זה אומר? שאם מרגישים עייפות במהלך היום או סתם נפילת אנרגיה, מקדישים חמש דקות ומבצעים סדרה של תרגילים שמקורם בצ'יקונג, שיאצו רפלקסולוגיה ורייקי והם מגרשים אנרגיה רעה ומעוררים לחיים.

חפשו בפייסבוק: שמים במים

13:00

סדנת קוסקוס

עליזה בן נר היא אמנית טקסטיל מקומית והבית שלה הוא מיני מוזיאון של עבודותיה שמעטרות את הקירות בססגוניות משמחת. חוץ מזה היא גם עושה סדנאות קוסקוס שמשולבות בארוחה. בן נר עשתה לי חוויה מתקנת למה שסבתא שלי לא הספיקה, ועברה אתי שלב שלב בתהליך הארוך שמצד אחד החזיר אותי שנים לאחור ומצד שני הבהיר לי שקוסקוס זו לא משימה בלתי אפשרית. אז נכון שמדובר בעבודה שדורשת זמן, אבל המאמץ היה שווה. התחלנו בסולת, הוספנו מים, לשנו ופוררנו בין הידיים עד שהגענו למרקם ולגודל הנכון. עליזה מעבירה את הידע בנועם רב וכמובן שבסופו של דבר גם נהנינו מהקוסקוס שהכינה לנו.

054-3150526

15:00

ומילה לסיום: החל מסוף יולי ובמהלך אוגוסט מתוכננים בערד כמה אירועי דגל גדושים בפעילויות. זה מתחיל בטו באב (27.7) עם טיולי ליל ירח וסדנאות, ממשיך בסופ"ש של ליל המטאורים (9-11.8) ומסתיים בפסטיבל ערד המיתולוגי שישוב עם שפע הופעות (20-23.8).

פרטים נוספים באתר העמותה: https://www.arad365.com/

 

קצר ולעניין: יצירה מדבר ומה שביניהם

סיימנו 24 שעות,

להתראות,

חיבוקים ונשיקות!