24 שעות בקיבוץ גנוסר: פאן לכל המשפחה

הוא הוקם לחוף הכינרת והתפרנס בימיו הראשונים מדייג, אבל עם הזמן שינה כיוון והיום נשען הקיבוץ על חקלאות ותיירות. כאן הוקם גם המלון הקיבוץ הראשון בישראל וכך הוא משלים היצע נפלא ל-24 שעות לכל המשפחה.

די מוזר לי לכתוב על קיבוץ שנושא את שם משפחתי, אבל דווקא בזכותו גרמתי לכל אחד בקיבוץ לחייך בפליאה או להרים גבה. הבדיחה שלנו מספרת שיש בצפון קיבוץ על שמנו, והביקור הזה חיבר ביניהם, אם כי לא בפעם הראשונה. בואו נצא לדרך.

15:00

צ'ק אין

מלון נוף גנוסר שוכן בשולי הקיבוץ הדרומיים. ממזרח לו נחה הכינרת עם חוף קטן אך חמוד, ומדרום לו מתפתל ערוץ נחל צלמון. זהו מלון וותיק, כאמור המלון הקיבוץ הראשון, ויש בו 170 חדרים משופצים. המבנה המרכזי כולל את הקבלה, חדר לאונץ', חנות מזכרות ובר קפה. החללים הציבוריים האלה שופצו ועוצבו מחדש והם מאוד נעימים לעין, עם המון פינות ישיבה ועבודות עץ מרשימות ויפות. מלון נוף גנוסר נהנה מתיירות חוץ קבועה, אך המתקנים שלו מתאימים מאוד לחופשה משפחתית מוצלחת. אנחנו קיבלנו חדר גדול בקומת קרקע של אחד המבנים עם מרפסת, שתי כורסאות נפתחות לילדים, קצת מיושנות בעיני, וחדר רחצה יפה עם אמבט עומד.

מסביב יש מדשאות רחבות ידיים, פינות ישיבה וסככות להתכנסות. לצד מתחם המלון נמצא המתחם הכפרי עם 75 חדרים ששימשו בעבר את כיתות הילדים בקיבוץ והם פשוטים אך מקסימים בעיני. באזור הזה יש מדשאות, שולחנות וספסלים ועמדות גריל. הוא בנוי במקבצים כך שחבורה גדולה או משפחה מורחבת יכולות ליהנות מחברותה ופרטיות.

16:00

בריכה/חוף ים

הקיץ הישראלי בכלל ואזור הכינרת בפרט, ידועים בטמפרטורות החמות שלהם כך שמקור מים הוא הדרך להשיב את הנפש. הבריכה של המלון לא גדולה, אבל נחמדה. יש מיטות וכסאות לרוב, מזנון ומרחבי דשא.

חוף הרחצה בכינרת פתוח לכל דיכפין, ויש בו אזורים מוצלים. אורחי המלון יכולים לבחור בין כיסא למיטת שיזוף ויש גם אפשרות לשכור סירת פדל, סאפ או קיאק וליהנות מספורט ימי רך.

18:00

פעילות לילדים

מדי יום בשעות אחר הצהריים, במדשאה שבין מבנה הקבלה לבריכה, מתקיימת פעילות לילדים שמשתנה כל הזמן: יצירה, פעילות עם בעלי חיים ועוד. השטח הזה מאורגן באופן אסתטי מאוד, יש הדרכה וילדים נהנים עד כלות. בקיץ ובחגים יש גם מועדון ילדים פעיל

19:30

ארוחת ערב

חדר האוכל אשר בקומה השנייה במבנה הקבלה, רחב ידיים, ובין השולחנות עולים רחשים בבליל של שפות. לא קשה להבחין בתיירים הנרגשים שמתפעלים מכמויות האוכל השפע והמגוון. בין דג למנות בשרים, סלטים ואופציות טבעוניות, לחמניות ללא גלוטן או מנות ילדים, קינוחים ושפע מפירות הארץ, קשה לבחור, אבל מה שלא יעלה על צלחתכם יהיה מוצלח. האוכל מושקע ואסתטי בחלל מסתובבת עגלה קיבוצית שעליה מגוון משקאות קלים, בירה או יין בתשלום נוסף, והאווירה נינוחה.

20:30

הוסיפו קיסם למדורה

בשעות הערב מתקיימת במתחם מעגל האש, מדורה לאורחים עם פעילות כלשהי. בערב שבו התארחנו, היה אירוע סגור, אז ברחבת הדשא המרכזית התקיימה פעילות חלופית של מעגל מתופפים. שיתוף הפעולה של המבוגרים בחבורה הרשים אפילו את המדריך שהפליא במקצבים שונים וריתק את כולם.  הילדים השתעשעו, הקהל התנסה בשירים ומקצבים – חגיגה של צלילים וקצב.

07:30

חדר כושר

השעה הכי טובה להוציא אנרגיות, היא מבחינתי בשעות הבוקר, וחדר הכושר הסמוך לאולם הספורט, הוא בדיוק המקום לכך. נכנסים בעזרת כרטיס החדר, אך צריך לקודד אותו ולמלא הצהרת בריאות בקבלה. חדר הכושר פתוח 24/7, ויש בו מבחר הליכונים, מתקני משקולות לחלקי הגוף השונים וציוד נוסף.

09:00

ארוחת בוקר

חלונות הזכוכית הגדולים שמקיפים את חדר האוכל, נפערים בבוקר אל הנוף, ומכניסים אותו בברכה אל החלל הפנימי שמתמזג עם החוץ. על המזנונים פרוסים מבחר ירקות וסלטים, מנות חמות, עמדות שתיה וכן עמדה לטיגון ביצים. יש מגוון קורנפלקס, מאפים, יוגורט ומעדנים ומיני פירות ארצנו כיאה לארוחה ישראלית קלאסית. למרות שמדובר בחדר אוכל מלונאי לכל דבר, משהו מהאווירה הקיבוצית דבק במקום אבל הוא רק מוסיף לחוויה. הארוחה שופעת מעל ומעבר, ויש מענה לכל חך.

11:00

האוטובוס שלנו גדול וצהוב

האוטובוס הקיבוצי דומה קצת לרכבת, אבל הוא בולט בצהוב וביעקב הנהג. האטרקציה הזו מתאימה לכל המשפחה ועיקרה סיור חווייתי ברחבי הקיבוץ, להכיר אותו, את ענפי המשק ועוד. במהלך הסיור ביקרנו ברפת ראינו עגלים צעירים ובאזור החליבה למדנו על שילוב הטכנולוגיה. אחר כך נכנסנו למטע בננות, אחת ההתמחויות הבולטות של הקיבוץ שמגדל תרביות ומפיץ אותן לחקלאים ברחבי הגלובוס, שמענו סיפורים על הקיבוץ וסיימנו בבית אלון.

12:00

בית אלון ושייט

בשנות ה-80 מצאו יובל ומשה לופן, שני אחים דייגים חברי הקיבוץ, סירה ישנה שקועה בקרקעית הכינרת. זו הייתה שנת בצורת שחונה, מפלס האגם הלאומי ירד לשפל חסר תקדים, ומתוך הקרקע הבוצית בצבצה סירת עץ עתיקה. בתהליך שימור ייחודי ומופלא שארך שנים, היא קיבלה צורה ומקום של כבוד בבית אלון ואחרי אלפיים שנות היסטוריה סיימה את מסעה בזמן במוזיאון. מה מיוחד בה? תארוך הסירה נע על ציר הזמן לתקופה בה (בערך כמובן) חי ישו, ומאז שהוצגה כך, נוהרים נוצרים וצליינים למקום ועולים לרגל לחזות בפלא. וזה אכן פלא שמתועד בסרט מרגש המוקרן באולם צדדי ומשם עוברים לחלל התצוגה בו היא מוצבת. כאן סיפר לנו יובל לופן בעצמו, על קורותיה והוסיף פרטי מידע היסטוריים מרתקים שגרמו לנו להתפעל מעוצמת הממצא המרגש.

מכאן אפשר לצאת אל המזח לשייט שמשחזר את אותו שייט דייגים היסטורי. השייט קצר כ-30 דקות והוא נע לאורך החוף ומלווה בסיפורי הקיבוץ העליזים. חוויה נחמדה.

13:30

בריכה/חוף

אם לא הספקתם את אחד משני אלה, זה הזמן להשלמות. קחו לכם את החירות לא לעשות כלום מלבד לרבוץ במים ולהתרענן, להשתעשע עם הילדים או להתענג על ספר טוב. בסך הכל באנו לנוח, לא?

 

15:00

 

רוצים להכיר עוד? בקרו באתר של קיבוץ גנוסר: https://www.ginosar.co.il/

קצר וקולע: פאן לכל המשפחה

סיימנו 24 שעות,

להתראות,

חיבוקים ונשיקות!