24 שעות של 'סדנופש' ב- Green Eden בקרואטיה 

כשאבישג ודובי אמיר טיילו בקרואטיה לפני כמה שנים, הם הגיעו די במקרה לכפר Gornji Zvečaj והתאהבו. במרחבים, בכפריות, בשקט ובשלווה ובנהר Mireznica  שזורם למרגלות הכפר הפסטורלי. בלי להתלבט הם הבינו שהגיעו ליעד, והחליטו לקנות בכפר בית ולהשמיש אותו לצורכי אירוח אבל גם לסדנאות. הוא על הבנייה והתחזוקה היא על התוכן, וביחד הסתערו על המשימה והקימו את Green Eden שנחנך לפני שנה ומארח סדנאות של יוגה, מודעות ושיטות טיפול למורים ותלמידים. אני הצטרפתי לקבוצה שעסקה ביוגה ולמדה תטא הילינג והנה טעימה מ-24 שעות של סדנא ונופש.

08:30

בוקר של יוגה

שיעורי היוגה של אבישג אמיר, הם ממש לא מהז'אנר היוגי המוכר. על אף שהיא מוגדרת כמורה ליוגה מסוג איינגר, היא שוזרת בתרגול שלה אלמנטים ממחול שמעידים על עברה כרקדנית ושלל מוטיבים נוספים. במקום סט התרגילים המוכר, היא עובדת בדרך ייחודית שמאוד אהבתי, וכל שיעור מוקדש לסוג אחר של תרגילים. שיעור אחד עסק בכפיפות, אחר בתרגילי עמידה, שלישי במתיחות וכך הלאה. הקצב מתאים למתחילים, ואם יש מתקדמים בקהל, היא מעלה עבורם את דרגת הקושי. היא מסבירה בקול רך ורגוע כל תרגיל, את הרציונל ואת האפקט, מדגימה ואז מתרגלים, כך שהשיעור זורם בכיף. לכל מתאמנת יש מזרן, כריות לרגליים, שמיכות מקופלות לראש], חגורה מיוחדת למתיחות קובית ספוג קשיחה להגבהה וכרית לבנדר לעיניים. אם להודות אז כרית העיניים ניצחה מבחינתי, ועשתה הפרדה נהדרת בין העולם הפנימי לעולם שבחוץ, וכל זאת בליווי ניחוח לבנדר נעים. ככה למדנו מהי העמידה הנכונה, תרגלנו נשימות מיוחדות ותנוחות משקמות וכל שיעור היה מפתיע ומחדש בדרכו. התרגול נעשה באוהל מיוחד שהשניים בנו לצורך סדנאות, ואפשר לפתוח את הכתלים לטובת זרימת אוויר.

10:00

הפסקה וטיול

פסק הזמן אחרי שיעור היוגה אפשר לנו לצאת למרחבים ולגלות את הסביבה. בכל יום צעדתי למקום אחר, פעם לנהר ה'קרוב' אחר כך למפלים הסמוכים, לבית 'היפה' ואפילו למתחם הקמפינג שעל גדת הנהר. הטבע כאן בשיאו, עצי פרי מלבלבים עם אגסים תפוחים שזיפים ובתחילת האביב גם דובדבנים. ביער היו תותי בר וצמחייה שופעת באינספור גוונים של ירוק. צריך רק לבחור כיוון ולצעוד קלות כי הכל קרוב ונגיש ומזמין.

חיפוש טיסה

11:00

ארוחת בוקר

רעיון ארוחת הבוקר המאוחרת מוצלח מאוד, ובאופן הזה לא מכבידים על מערכת העיכול בבוקר והיא מבחינתה אומרת תודה. בני הזוג מכינים ארוחה ישראלית (כמה שאפשר בקרואטיה) שכוללת ירקות, ביצים, גבינות ונקניקים, לחם, חמוצים וסלטים שונים. רוב הקבוצה הייתה במקרה שלנו צמחונית, והאוכל היה לטעמי קליל ומדויק.

מזג האוויר העדכני ביעד

שער המטבע

12:00

לומדים

רוב הסדנאות מלוות בקורסים למיניהם בתחומי גופנפש למיניהם, ואני הצטרפתי לקבוצה שלמדה תטא הילינג, שיטת טיפול שפיתחה אמריקאית ויש לה חסידים ברחבי העולם. הקורסים מגוונים ונעים על הרצף הרוחני כמו מיינדפולנס, נשים ויופי, איזון מוח ורגש ועוד. רוב הקורסים 'גוזלים' 3-4 ימי למידה ואת יתר הימים מקדישים לטיולים בסביבה הקרובה והרחוקה.

18:00

ארוחת ערב

את יום הלמידה חותמת ארוחת ערב שמשלבת מנות בהכנה עצמית וכאלה שהוזמנו ממסעדה סמוכה. האוכל מבוסס על הרבה ירקות טריים ומבושלים, מרק, פשטידה או אורז, לחם ועוד.  סביב השולחן האווירה תמיד עליזה וקבוצת הבנות אליה הצטרפתי הייתה מלאת אנרגיות ושמחת חיים.

20:00

מפגשים מהסוג השלישי

שעות הערב מוקדשות לפעילות דומה מהז'אנר: מדיטציה, תרגול כלשהו או קלפים, אנחנו בחרנו באחרונה. טל בן דוד מדריכת הקורס, הביאה כמה חפיסות קלפים מיוחדות, בחרה אחת והנחתה אותנו בתרגיל 'מי הגיבור' – מעין משחק שלנו עם תת המודע. המשחק הזה נעשה על גוף שלישי – הגיבור, כשבסופו של דבר התברר לנו שאותו 'גיבור' הוא אנחנו והסיפור שבנינו לו הוא הסיפור שלנו – וזה היה מדויק ומרתק. בהמשך עשינו עוד סבב קלפים שהשלים את החוויה – והיה מפתיע לגלות איך הקלפים חוזרים לכל אחת על אותו מוטו, כך שנותר לנו להפנים וליישם. קלפים בכלל הם גורם מחבר ופותח, שהרי בסופו של דבר כל אחד מתחבר למשהו בקלף, כי יש בהם מוטיבים אנושיים, אבל המשמעות שמתקבלת מהחיבורים בנקודת זמן, היא זו שמעניקה להם את כוחם.

07:30

השכמה

בשעות הבוקר המוקדמות, ערפילים עדיין מכסים את הנהר והמראה הזה פשוט נהדר. זה הזמן לקפה של בוקר ופירות – טריים או מיובשים כדי לפתוח את היום בקלילות. השטח של Green Eden לא גדול מדי, אבל גדול דיו כדי להתבונן בנוף שנחת ולהתכונן ליום החדש שבפתח.

ויש עוד

בימים אחרים בסדנא משולבות גם אטרקציות ופעילויות נוספות. בין היתר יצאנו לכמה טיולים והתמוגגנו משמורת הטבע המרהיבה פליטוויצה ׁ(Plitvica) ומהכפר הציורי רסטוקה (Rastokeׂׂ ׂ מטיולים נוספים, אירוח ביתי כפרי, מופעי פולקלור ועוד. המינון מדויק ואפשר ליהנות מכל העולמות.

08:30

 

קצר ולעניין: להתנתק ולהתחבר מחדש

סיימנו עוד 24 שעות,

להתראות,

חיבוקים ונשיקות!