24 שעות במלון ימקא שלוש הקשתות

מרכז ימקא בירושלים, שוכן במבנה היסטורי וותיק שמקפל בתוכו גם פילוסופיה אשר רואה את השווה בין בני אדם, ולכן האג'נדה שלו מקדמת חברה משותפת. בזכות כך הפך המרכז לאבן שואבת ליהודים וערבים, דתיים וחילוניים, נוצרים ומוסלמים, ויש בו שפע של פעילויות ואירועי תרבות, חגים ומופעים.

כשעומדים מול המבנה של ימקא בירושלים, קשה שלא להתרגש. המבנה, שנחנך בשנת 1933 על ידי לא אחר מאשר לורד אלנבי, בעל אדריכלות יוצאת דופן אשר מקפלת בתוכה את היסודות עליהם מושתתים ערכי המקום. אדריכל המבנה, ארתור לומיס הרמון, אשר תכנן גם את האמפייר סטייט בילדינג בניו יורק, יצק לבניין המרשים את ערכי השוויון בין העמים, את סמלי שלוש הדתות ואף את שלוש השפות. בחודש דצמבר חוגגים בימקא את כריסמס ברוב הוד והדר, והמקום מושך אליו מבקרים רבים, גם ישראלים, שמבקשים לחוות רב תרבותיות. בואו נתחיל.

14:00

 צ'ק אין

עמותת ימקא שעיקרה כאמור קידום חברה משותפת ומרכז לחינוך ולספורט, מפעילה את מלון ימקא כיחידה עסקית. כמו כל המבנה ההיסטורי גם המלון שמדורג ברמה של בין 3-4 כוכבים, שומר על האותנטיות שלו, ומכאן ייחודו.
בכניסה אפשר להתרשם מתקרה דמשקאית מעוטרת, עשויה עור ועץ ומשומרת יפה כבר 90 שנה. המלון מכונה גם שלוש הקשתות שכן בחלל הלובי יש שלוש קשתות מאוד יפות, ושלא כמו מלונות מודרניים עכשוויים, החן שלו נובע דווקא מעובדת היותו היסטורי (שלא לומר 'עתיק') ומיופיין של עבודות העץ, העיטורים על הקירות והתקרות ועוד.
במלון 56 חדרים שגם בהם נשמרת האותנטיות. החדרים שופצו לפני שנים רבות, ולאחרונה הוחל בתהליך שיפוץ נוסף שיימשך לתוך 2019. החדרים אמנם קטנים, אבל הם נוחים ונעימים, וצופים אל הסביבה שהיא מאוד אסתטית ומיוחדת. החלונות של פעם השתמרו יפה, על צירי המתכת שפותחים וסוגרים אותם, רצפת הטרצו במקלחת מזכירה ימים אחרים ומשהו באווירה ובפשטות מעניק לזה ערך  נוסטלגי.

15:00

סיור מקומי

כבר בכניסה למתחם, מרגישים משהו אחר. בחזית יש מרחב ירוק שבמרכזו ניצב החל מחודש נובמבר ועד סוף חודש דצמבר, עץ אשוח גדול מקושט ומואר. בקיר המדרגות מותקן לוח עם הצהרתו של לורד אלנבי מיום חנוכת המבנה הכתובה בשלוש שפות ומדברת על כך שמדובר בבית לשלוש הדתות. הבניין כולו מחולק פיזית וקונספטואלית לשלושה חלקים. האגף הדרומי ובו מרכז הספורט הישן הוא הגוף, הצפוני על האודיטוריום הוא ה'מיינד' והמרכזי ובו מגדל הפעמונים הוא הרוח.  האדריכלות של המבנה ירדה לרזולוציה של כל פרט בסמלים, במילים, בעיטורים, וזאת כדי שכל אורח יזדהה וירגיש כמו בבית.
מגדל הפעמונים הוא האטרקציה המקומית ועולים אליו במעלית או ב- 214 מדרגות בפיר צר ותלול – לבחירתכם. במגדל יש כמה נקודות עניין. הראשונה היא התצפית לארבעה כיוונים מארבע מרפסות, שמאפשרת הנאה של 360 מעלות של ירושלים, מגובה של 56 מטרים.  עוד למעלה נמצא חדר מדיטציה שסגור לקהל למעט באירועים מיוחדים. מתחתיו נמצאת הפעמוניה הייחודית שבה 33 פעמונים בגדלים שונים. במהלך נובמבר חזרו 32 הפעמונים מטיפול מיוחד בהולנד, אחרי 83 שנה, שזה כשלעצמו מבצע לוגיסטי מורכב. הגדול בהם שקל 1.5 טון, אבל נוסף להם פעמון חדש ששוקל טון וכעת הם 33. כדי לשלוט בפעמונים נכנסים לחדר הפעמונים שבו מעין עוגב המחובר לכבלים שמחוברים לפעמונים, ומי שמנגן עליו 'חובט'  בקלידים בידיים עטויות כפפות. מסתבר שבארץ יש רק חמישה נגנים שיודעים את המלאכה, והם מנגנים בתקופת הכריסמס מרקט, בחג המולד, באירועים מיוחדים אבל גם מדי יום ראשון בצהריים. המפורסם שבהם הוא פרופסור גבי שפלר שהפך למומחה.
המגדל פתוח לאורחי המלון ללא תשלום, אחרת מחיר הכניסה הוא 15 שקלים לאדם.
הנקודה הנמוכה ביותר במתחם היא חדר תפילה אליו ירדנו באותו פיר. זהו חדר קטנטן ומיסטי עם ספרי תפילה של שלוש הדתות וכן כמה סמלים, אשר משמש פה ושם גם לאירועים מיוחדים, ופתוח לאורחים.

16:00

רגע של ספורט

בימקא פעל בעבר מרכז ספורט היסטורי עם בריכה מקורה הראשונה בישראל, אך משנפתח מרכז הספורט החדש הוא הפך לאבן שואבת לאורחים אבל גם לקהל הרחב. המרכז מרהיב ביופיו, הוא משתרע על פני 10,000 מ"ר ונחשב לגדול במזרח התיכון. העיצוב שלו דוגל בשקיפות כך שכל הקירות עשויים זכוכית ואפשר לראות כמעט את כל החללים מכל נקודה במרחב. סביב חלל מרכזי בנויים אולמות הספורט, הבריכה, חדר הכושר הדו קומתי, חדרי הסטודיו והמשרדים והתוצאה מרשימה מאוד. יש בו חדרי סטודיו של שוכרי משנה, קפטריה, משחקיה לילדים ומגוון רחב של שיעורי ספורט שאפשר להצטרף אליהם. לוח הפעילות עמוס וגדוש ביוגה, פילאטיס, אימוני בר, אירובי ועוד, אפשר ליהנות מהברכה הגדולה, מהסאונה והג'קוזי שבצדה, מחדר הכושר המתקדם, מאולם הכדורסל ועוד.
המרכז פתוח לאורחי המלון ללא תוספת תשלום.

20:00

ארוחת ערב

היחידה העסקית הנוספת של עמותת ימקא היא המסעדה שמציעה לאורחי המלון מטבח ירושלמי ים תיכוני, ופתוחה גם לקהל מבחוץ. התפריט לא יומרני, וההיצע כולל בעיקר מנות אותנטיות שמביאות את טעמי ירושלים המגוונים  אל החך כמו מקבלובה, מסחאן ועלי גפן ממולאים, עם נגיעות 'קונבנציונאליות' של עוף, המבורגר ופסטה. בשאר סלמן, מנהל המסעדה, המליץ על מגש סלטי הבית, לא לפני שלגמתי ספל מרק ירקות כתומים שהיה מופלא. היו שם קוביות חציל בטחינה וצנוברים, טאבולה, סלט ערבי קצוץ דק, כרובית, חומוס ועוד. הכל היה בטוב טעם. למנה עיקרית בחרתי דג סלמון על ירקות קלויים שהיו פריכים להפליא, ולקינוח התכבדתי בתה עם נענע ועוגת גבינה. צוות המקום שירותי ודובר בעיקר אנגלית.

22:00

יוצאים לבלות

סצנת הבליינות הירושלמית הולכת ומשתבחת עם השנים, ושותפים לה אומנים צעירים, יצירתיים שיוצרים שיתופי פעולה מרגשים. האודיטוריום בימקא הוא מבנה יפהפה שממשיך את הקו הקונספטואלי. יש בו 600 מושבים והוא אותנטי בעיצוב בסמלים ובעיטורים. המקום מארח לפחות שני אירועים בשבוע, חלקם מתוצרת המקום, אחדים מתארחים בו ורובם נוצרו בשיתוף פעולה בין מחלקת התרבות לגופים שונים והתוצאות מרגשות.
אם הגעתם כשאין אירוע תנו קפיצה ל'המפעל' שנמצא כמה דקות הליכה מהמלון. 'המפעל' הוא קואופרטיב של 50 אומנים שבעבר נהגו להתמקם בבתים נטושים למשך שבוע ימים, לשפץ לייצר, לעבוד, להופיע ולהמשיך הלאה. הארגון המחתרתי הזה הפך לשם דבר והעירייה העניקה לו מבנה ריק שבו הם פועלים מאז 2016. זהו המתחם הכי לא מוגדר שיש, הכל אפשרי, אין גבולות וכולם יכולים לקחת חלק. יש כמה חללי עבודה ויצירה, סלון שמשמש כמרחב עבודה משותף אבל גם להופעות והרצאות, קפטריה, נגריה ואפילו 'רזידנסי' לאומנים המכונה בפי נטע מייזס מהמייסדים ART B AND B. המבנה משמש גם כמרחב תצוגה עם ציורים ועבודות על הקירות, פסלים, כרזות ועוד יש לו חצר גדולה עם פינות ישיבה מאולתרות והמון אקשן. אני זכיתי לצפות בהופעה של להקת 'טורבן' שלראשונה צולמה ושודרה בלייב, וגם אתם מוזמנים  לטעום מהפלטפורמה הרדיקלית והפתוחה, לחוות ולהתנסות כי המקום משתנה כל הזמן, נבנה וזז תוך כדי תנועה.

https://www.facebook.com/hamiffal/

 

08:00

ארוחת בוקר

מסעדת המלון משתנה בבוקר וחלל הכניסה הופך להיות מזנון גדוש ועשיר. למרות שמדובר בארוחת בוקר ישראלית, יש בה נגיעות אותנטיות ובינלאומיות, ובסופי שבוע מגיעים אליה גם בעלי תפקידים בכירים. מה כוללת הארוחה: מנות חמות לצד סלטים, גבינות, נקניק, לחמים וריבות, מאפים ופירות. אפשר להזמין ביצים בהתאמה אישית, שתיה חמה וקרה ויש גם קורנפלקס לילדים. למרות שאיני טיפוס שאוכל ארוחות בוקר – טעמתי ונהניתי.

09:30

חגים מבפנים

אחת החוויות מימקא נוגעת  לרב תרבותיות שבה, שמתייחסת בשוויון לשלוש הדתות, אבל ירושלים מורכבת יותר ויש בה מגוון דתות ועדות עם מנהגים, מסורות, חגים ותרבות שונים. לפני שנתיים, זיהו את הפוטנציאל שלושה חברים: ענבל גוטסמן, טלי יסייה וניר כהן, שהחליטו לציין את רצף החגים שמתקיימים בסוף השנה האזרחית (נובמבר דצמבר וינואר), בסדרת אירועים שעיקרה סיורים ומפגשים בבתים. ההצלחה הייתה מרשימה ומאז מציעים בעמותה, לכל דיכפין,  לחגוג את השונות, להכיר את השכנים, להתוודע לאוכלוסיות השונות ולהבדלים שבהן, כי בסופו של דבר מפגשים בלתי אמצעיים בין אנשים, מסירים את חומות הפחד ומשנים עמדות מהותיות.
סיורי העמותה עוקבים אחר חג הסיג האתיופי, הולדת מוחמד, חנוכה, כריסמס, נוביגוד ועוד. כל סיור הוא עולם ומלואו, רובם מתמקדים בעיר העתיקה שהרבה פעמים נתפסת כתפוח אדמה לוהט, אבל יש גם כאלה שסובבים אותה. אחד הסיורים המרתקים לישראלים הוא במרכז למורשת בני מקרא שברובע היהודי, שבו גם בית כנסת קראי. את הסיור מעביר אבי יפה, הקראי היחיד בעיר העתיקה שהוא אדם מרתק ונחוש. אני מודה שהביקור הזה היה מטלטל במובן מסוים משום שגישת הקראים ליהדות היא יותר ליברלית ושוויונית מהגישה הרבנית, ומי שסקרן ופתוח, ייהנה מהסיור ומהמקום.
גם הרובע המוסלמי מארח סיור בעקבות הסופים שהם אלה שזיהו את החשיבות של האירועים בקהילה והפכו את יום ההולדת של מוחמד לחגיגה של מצעד שירה וריקודים. את הסיור הדריך דר' אנואר בן בדיס, איש נעים ומרתק, בעל ידע רחב שסיפר על המסדר הסופי, מקורותיו, הלכותיו ומנהגיו. בין היתר הכרנו את המאכלים המאפיינים בחגים, ואת חלקם גם טעמנו בסמטאות העיר העתיקה. הסיור נמשך למעלה משלוש שעות. הוא התחיל בשער שכם והסתיים במרכז הבין תרבותי שמחוץ לשער ציון.

http://openholidays.co.il

13:00

זמן לעתיקה

כבר הגעתם לעיר העתיקה? נצלו את ההזדמנות ובקרו ברובע היהודי או הנוצרי, שוטטו בסמטאות ובשוק, נסו את החומוס הפופולארי של ערפאת (כן כן זו לא טעות) וקחו לכם את הזמן להנאה שבשיטוט. בתקופת הכריסמס מומלץ לבקר ברובע הנוצרי שמתקשט לכבוד האירוע, ונצבע בירוק אדום ולבן. השנה יוצב עץ אשוח גדול בכניסה לשער החדש ובאמצע דצמבר יתקיים סמוך לשער כריסמס מרקט שיארח דוכנים מעוצבים ומוארים כמיטב המסורת ובשעות אחר הצהריים והערב יהיו גם מופעים ואירועים לכל המשפחה. נסו להגיע גם לבית של סנטה – בית טיפוסי שעוצב במיוחד כדי להצטלם (רחוב סנט פיטר 2), הכניסה חופשית.
http://jerusalemchristmasmarket.com/

14:00

מלון ימקא יארח כריסמס מרקט בסוף השבוע של ה-7-9.12, עם ארבעה אוהלים קונספטואליים, ובהם דוכנים נושאיים (בר, ילדים, אוכל וקישוטים). בימים אלה יתקיים גם קונצרט פעמונים.

ב-24.12 יתקיים קונצרט חגיגי לכבוד חג המולד עם 80 משתתפים, זמרים, להקות ואנסמבלים.

http://ymca.org.il/

קצר וקולע: חברה רב תרבותית משותפת

סיימנו 24 שעות,

להתראות,

חיבוקים ונשיקות!