24 שעות בהרי הארדנים הבלגים: אטרקציות וכיף לכל המשפחה בעיירה אייוויי (Aywaille)

למרות שאינה יעד תיירות מוכר וגדוש, יש בעיירה אייוויי – Aywaille אשר בהרי הארדנים, כמה אוצרות מיוחדים שמושכים קהל רב ובצדק, ומבטיחים למשפחות טיול מלא כיף, חוויות והפתעות

18:00

צ'ק אין

בזמן שהמודרניות והקדמה נוגסות גם באדריכלות האירופאית המסורתית, עדיין שולטים בערים רבות מבנים וותיקים בסגנונות קלאסיים שונים, החל מימי הביניים ועד המודרניזם. מלון BONHOMME בעיירה Aywaille נכנס לקטגוריה שכן המלון המשפחתי ניצב על תילו מאז 1768, עידן הבארוק והקולוניאליזם. מצד אחד המבנה נאמן למקור ומצד שני מכניסים בו שינויים פנימיים. כך למשל החדר הגדול שקיבלנו, היה מעוצב בסגנון של פעם, אבל חדר הרחצה הפתיע והיה סופר מודרני עם ג'קוזי גדול ותאורה חדשנית. החללים הציבוריים גם שמרו על אופיו ההיסטורי של המקום בריהוט, במדרגות העץ, בווילונות הכבדים ועוד, והייתה אווירה בהחלט אחרת.

http://hotelbonhomme.be/

20:00

ארוחת ערב

כל מלון שמכבד את עצמו כולל מסעדה וכך גם מלון בונהום שהמסעדה שלו מאוד מבוקשת בעיקר בסופי שבוע. בחצר הגדולה, תחת עץ אדיר ממדים, נסובו סביב השולחנות משפחות משפחות קטנות או גדולות, באווירת קיץ נעימה. כיוון שגילינו מאפייה בהמשך הרחוב, והתענגנו עליה בדרך למלון הסתפקנו בארוחה קלה יחסית ודגמנו גבינות בלגיות משובחות לצד סלט מרענן.

חיפוש טיסה

 

08:30

ארוחת בוקר

בחלל שנראה כמו יצא מבית מלוכה של ימי הביניים, סעדנו את ארוחת הבוקר. ארוחה פשוטה שהוגשה בכלי כסף וקריסטל נאים שהכניסו לאווירה הקלאסית. היו שם קרואסונים נימוחים, לחמים, חמאה וריבה לצד מגוון גבינות ונקניקים, יוגורט ופירות. האוכל לא מפתיע, אבל התחושה הייתה שנסענו בזמן.

מזג האוויר העדכני ביעד

שער המטבע

10:00

מערת הנטיפים – Remochamps

בשנת 1828 גילה גיאולוג מהעיר לייז' את מערת הנטיפים שהפתח שלה היה מוכר אלא שאף אחד  לא נכנס לחקור אותה. כמעט מאה שנה אחרי ב- 1912 היא נפתחה לקהל ונחשבת למערת הנטיפים עם השייט התת קרקעי הארוך ביותר באירופה. המערה טבעית לגמרי, 1.2 קילומטרים אורכה והסיור הוא בלווי מדריך בשעות קבועות. הביקור נמשך כשעה ורבע והוא מרתק ביותר אך שימו לב שקריר בפנים, כדאי להצטייד בעליונית.  המערה בנויה בשתי קומות כך שעולים ויורדים במדרגות (400 בסך הכל) ויש בה חללים מרהיבים ביופיים ומפתיעים. ראינו נטיפים בגוונים שונים שנוצרו בזכות חומצות הברזל, הגיר והאצות, הם גדלים כסנטימטר בשנה וחלקם מרשימים ביותר כולל נציב שגובהו שבעה מטרים ונטיף בצורת וילון רחב שגילו מוערך בכ-700,000 שנה. הסיור הוא מעגלי כי יוצאים מהמפלס הנמוך שבתחתית המערה שבו זורם נהר 'רוביקי' ולמעשה שטים לאורכו מרחק של 700 מטרים עד לקצה. מהיציאה הוא גולש לנהר המרכזי שזורם בלבה של העיר.

http://www.lesgrottes.be

12:00

ספארי MONDE SOUVAGE

פארק הספארי אשר סמוך לעיר אייווי, נחשב ליחיד מסוגו בבלגיה, והוא תחת אותה בעלות של המערות כך שאפשר לרכוש כרטיס משולב. הפארק כולל שטח ספארי פתוח ואזור עם כלובים. מדובר במקום גדול בקנה מידה ישראלי, לכן אפשר לבלות בו יום שלם כי ההיצע רחב. בפארק למעלה מאלף בעלי חיים מכ-150 מינים שונים, והוא שותף בפרויקטים של שימור וגרעיני רבייה. הפארק משתרע על שטח של 900 דונם, מחציתם אחו טבעי רחב ידיים לספארי שבו מסלול נסיעה לרכב ואפשרות לסיור מודרך ברכבת מקומית. בשטח הספארי רועים בעלי החיים וניתן לפגוש בהם מבעד לזגוגיות. באגף האפריקני תפגשו בפאלו, גנו, זברה, אנטילופה, קרנף ועוד ובדרום אמריקני קפיברה, אלפקה, חוטמן ועוד. בעלי החיים רגילים לכלי הרכב אבל אסור לצאת או לעצור.

http://www.mondesauvage.be

13:30

הפסקת צהרים

אם התארגנתם מראש – יש במרחבי הפארק שולחנות פיקניק לנוחות המבקרים. אחרת יש שתי אפשרויות הסעדה – האחת מזנון בהגשה עצמית שמגיש אוכל לכל המשפחה פשוט אך נגיש, ולחילופין מסעדה גדולה שמציעה ארוחה מלאה בהגשה.

14:30

תצוגת בעלי החיים

בחלק השני של הפארק ישנן תצוגות בעלי חיים בכלובים גדולים ובהם טורפים כמו אריות, דובים ונמרים, אבל גם פילים, ג'ירפות שאפשר לראות במרפסת גבוהה (אפשר להזמין בה ארוחת בוקר מיוחדת) פינגווינים ועוד. באזור הדורסים זכינו לראות תצוגה מרשימה כחלק מאילוף שבה הדורסים נשמעים להוראות המאלפים עפים מעל ראשי המבקרים, והם אף פסעו בינינו כדי לקבל את ליטרת הבשר. זה היה מרגש. יש גם תצוגה של כלבי ים והאכלה, כך שאין רגע דל.

17:00

משתעשעים

רוצים עוד? משפחות עם ילדים קטנים יוכלו להוסיף פארק משחקים מיוחד, עשוי מרשתות ענק של חבלים כאילו טווה אותם גדוד של עכבישים. הפארק בנוי בתוך חורשה מוצלת ומתפרש בין העצים והוא מיוחד, מאתגר (גם למבוגרים) וכיפי (בתשלום נוסף). בשטח הגן יש גם אופציה לטיול גמלים קצר ובכלל יש המון מתקני שעשועים, מרחבים פתוחים והמון מה לעשות.