24 שעות בדגניה (א' ו-ב')

בדפי ההיסטוריה צרוב לעד קיבוץ דגניה א', כקבוצה הראשונה בעולם שנוסדה בשנת 1910, ושימשה מודל להקמת הקיבוצים ולכן זכתה בהמשך בתואר 'אם הקבוצות והקיבוצים'. דגניה א' היתה חלוץ אידיאולוגי מרכזי וכעשור אחר כך הוקמה בסמוך קבוצת דגניה ב' שנועדה להיות מעין שכפול של המקור. רעיון הקבוצה היה הבסיס לקיבוץ ולאורך השנים הוקמו בארץ כ-270 קיבוצים. שתי הקבוצות, שהיו לקיבוצים, חלקו שם משותף המנציח את חמשת מיני הדגנים שצמחו באזור ויש בהן היום כמה אטרקציות למשפחות, טיולים באזור הכנרת והיסטוריה שכדאי לגלות.

10:00

סיור בדגניה א'

קיבוץ דגניה א' כבר לא צעיר, ובגילו המופלג שכבר חצה את שנת ה-100, הוא עדיין משמר את ההיסטוריה דרך סיפורים ומבנים יפהפיים, אז הצטרפנו לסיור מודרך קצר שנותן טעימה מן העבר אל ההווה. הדס ורדי, מנהלת התיירות בקיבוץ, מתחילה את הסיור בכניסה לחנות "תוצרת דגניה א'" משם צעדנו אל בית הראשונים. המבנה שהשתמר בצורה כל כך יפה, היה בית המגורים הראשון, וגדולי הדור דאז ובהם א.ד. גורדון, רחל המשוררת וארתור רופין התגוררו בו. היום הוא משמש את המזכירות של הקיבוץ כך שהוא עדיין חי ופעיל. לצדו ניצב חדר האוכל הישן אשר הפך למוזיאון ומספר את סיפורו של הקיבוץ וחלוציו באמצעות צילומים, מסמכים, פריטים ישנים ועוד. מכאן המשכנו אל חצר הראשונים מהיפות שיש בארץ, ועדיין לא נס ליחה. החצר שהוקמה ב-1912 שימשה כחצר חקלאית עם רפת וגורן וגם המבנים הללו נמצאים בשימוש עד היום ויש בהם ספריה, מועדון, אולם ועוד.  סיימנו בחנות שבה אפשר לראות סרטון שמסכם את הסיפור של דגניה והיא מציעה מרכולת מגוונת כמו שמן זית מתוצרת מקומית, תמרים ושקדים וכלים נאים. מדי פעם מתקיים סמוך לחנות יריד עם דוכנים, אמנים, מוסיקה ועוד. כדאי להתעדכן: http://www.deganiatours.co.il/

11:00

מוזיאון לטבע וגן חיות

מעטים מכירים את בית גורדון, מוזיאון לטבע יוצא דופן, שמנציח את א.ד. גורדון בזכות החיבור שבין האדם לאדמה. המבנה שהוקם ב-1935 נותר מאז בדיוק כפי שהיה, כולל הריהוט האותנטי, הספריות, ארונות המגירות ועוד, וגם האוספים במוזיאון נותרו כשהיו, מרתקים ומרגשים. מצד אחד מדובר במוזיאון טבע ארץ ישראלי מהדור הישן, אבל נמצא בו אוסף הפוחלצים הגדול בארץ, לצד אוספים נוספים כמו ביצים של בעלי חיים, צדפים, מינרלים שונים, קיני ציפורים וצנצנות פורמלין עם זוחלים ובעלי חיים שמזכירות לי שיעורי מעבדה בביולוגיה מהתיכון. התצוגה אמנם מסורתית, אבל מרתקת להפליא ואוסף עשבוניים נדיר נמצא ספון במגירות בנות למעלה מ-70 שנה. אל תפספסו את הציורים המופלאים של אהרון לוי, צייר טבע שאיוריו מוצגים על הקירות – עונג גדול. נכון לימים אלה המוזיאון נותר ללא מנהל.ת ולכן הוא פתוח רק לקבוצות. מגיעים עם משפחה או חברים? תאמו מראש ותרוויחו חוויה שונה. אם יישאר לכם זמן, תנו קפיצה לגן החיות של הקיבוץ, שהתחיל כפינת חי והפך לחגיגה משלימה של בעלי חיים באווירה כפרית פתוחה  http://www.beitgordon.co.il/he/

13:00

ארוחת צהרים

חדר האוכל של קיבוץ דגניה ב', עדיין נושם ובועט וגם מארח. מסתבר שלאוכל הקיבוצי יש ביקוש והמקום פתוח לקהל הרחב. בקיבוץ שחווה הפרטה, יש עמדת קופה שאליה מגיעים עם המגש ומשלמים לפי הצריכה. המחירים ידידותיים להפליא וזה בעיקר מתאים למשפחות עם ילדים בעלי מגוון טעמים. ומה בתפריט? כל מיני. יש מנות חמות בשריות או צמחוניות כולל דגים, שלל תוספות, מרק, הרבה ירקות וסלטים ובעיקר אווירה של פעם. שווה לנסות ולו לשם החוויה. חדר האוכל פתוח גם בימי שישי בערב והוא כשר.

14:00

חוות השוקולד גליתא

כשהוקמה חוות השוקולד של גליתא בדגניה ב' היא הייתה פורצת דרך. היום סדנאות שוקולד הן מצרך נפוץ, ועדיין המקום הזה ממשיך לחדש ולהעניק חוויה מתוקה. הביקור בחווה מתחיל בסרט שמספר על הקקאו ועל תהליך הפקת השוקולד. אחר כך עוברים לחדר הסדנאות להתנסות. אפשר לבחור אחת משלוש סדנאות שונות (ילדים, נוער ומבוגרים) ויש והן מותאמות לעונה או לחג רלוונטי. סדנת שוקולד זה כיף גדול ומתוק, וההתעסקות עם הנוזל הממכר מחזירה לילדות ועושה טוב בנשמה. האמת היא שבסופו של דבר ממש לא חשוב מה מכינים, העיקר שאפשר ללקק את האצבעות כשהן מתלכלכות, לטעום מחומרי הגלם ובעיקר לקחת את התוצרת הביתה או לחסל אותה כבר בדרך. בזמן שהתוצרים מתמצקים ומתקררים, זה הזמן לנצל את רמת הסוכר הגבוהה במוח ולהפעיל אותו במשחק חידות. גם להרפתקה הזו יש שלוש אפשרויות, לילדים נוער ומבוגרים, והיא מאתגרת מאוד ומי שיפצח את החידה יזכה באוצר. לסיום אפשר ליהנות מבית הקפה שמציע גם גלידה מקומית ופרלינים שנעשים כאן מדי יום. חלון זכוכית גדול משקיף אל חלל העבודה, ואפשר להציץ בקנאה לראות איך עושים שוקולד טעים.

https://www.galita.co.il/

15:30

סיור בדגניה ב'

קבוצת דגניה ב' הוקמה בשנת 1920 וכדי להכיר את עברה החלוצי, מעניק החבר עידן בן שלום סיור ללא תשלום לאורחי הלינה הכפרית. עידן הוא אדם נמרץ, משעשע ומלא חן וכיף לשוטט אתו בין המבנים, לשמוע סיפורים על ילדותו בקיבוץ, רכילויות מחדרי הילדים ואנקדוטות מצחיקות. את כל אלה הוא מתבל בשנינות ובהומור, ואם יש ילדים בקהל, הוא הופך זאת לחוויה אחרת. סיירנו בין המבנים הראשונים שנבנו ב-1922 בסגנון באוהאוס ונועדו לשימור, ועידן סיפר שבקיץ ישנו החברים על הגג הפתוח, בגלל החום המעיק. בדגניה ב' התחילו בלי לינה משותפת שהגיעה בשלב מתקדם יותר ולפרק זמן קצר, ומכיתה ט' גרו הילדים בזוגות ב'שיכון' ורק נרקמו ביניהם קשרים חזקים עד היום. אחר כך הגענו לארכיון ששוכן בביתו של ראש הממשלה השלישי של ישראל, לוי אשכול, ממקימי הקיבוץ. בארכיון צילומים, מסמכים, גביעים ויומן יחיד מסוגו בארץ, בממדי ענק, שתעד את מה שהתרחש בקיבוץ מדי חודש משנת 1946. יש גם חדר תצוגה עם חפצים של פעם וסיפורים על דמויות מיתולוגיות. כשהגענו ליד חדר האוכל סיפר עידן שכאן מתקיימים אירועים והפקות איכותיות מקומיות, ואם אתם מתארחים בקיבוץ – אתם מוזמנים בחפץ לב. אם הזמן מאפשר זאת והסקרנות של הילדים גדולה, מוסיף עידן ביקור ברפת וסיפורי חקלאות. בכל מקרה מדובר בסיור מצחיק ומהנה, שמצליח להעביר את המסר באופן ידידותי ונעים.

16:30

אירוח כפרי

מתחם האירוח בקיבוץ דגניה ב' פועם עם דנא קיבוצי, כחלק מהאג'נדה של החוויה הקיבוצית האותנטית. יחידות האירוח פזורות בין כמה מבנים, כמה מהם כאמור היסטוריים וותיקים, ויש בהן יחידות זוגיות ומשפחתיות שגודלן נע בין 24-40 מ"ר. החדרים פשוטים וכוללים מטבחון בסיסי ולחלק גם מרפסות קטנות שפורצות אל השטח המטופח שמסביב, כיאה לקיבוץ. סמוך לקבלה יש לובי קטן עם מיני בית קפה וחלל לכנסים. זהו מבנה ששימש בעבר כמחסן בגדים, אבל יותר מזה, כאן נפגשה להקת התרנגולים המיתולוגית לחזרות, כך שיש למקום גם ערך נוסטלגי. הדגש באירוח הוא על תוכן ושיתופי פעולה עם התיירנים השונים, כדי להעניק לאורחים ערך מוסף.

http://dganit.co.il/

17:00

חדר בריחה

בצד השני של גליתא, ובאותו מבנה ששימש בעבר כרפת ולול, הוקם באמצע שנת 2018, חדר בריחה שיש בו שני משחקים שהפכו לשם דבר לא רק באזור, בזכות רמת המתח והתחכום. כדי להתאים אותם גם לקהל של משפחות וילדים, לכל חדר בריחה יש גם גרסה 'רכה' יותר, מוצלחת לא פחות. מדוברים בחדרים גדולים עם כמה חללים ובהם אתגרים מורכבים שמתאימים לזוג עד כעשר נפשות. אנחנו ניסינו את 'הפסיכי לגמרי' וזה היה פסיכי לגמרי אבל נהדר. הפעילות בהזמנה מראש, והחבר'ה יזרמו אתכם גם עם השעה – בואו יצירתיים.

https://www.facebook.com/ParadisEscape/

20:00

ארוחת ערב

צמוד לקיבוץ נמצא מתחם מסחרי שמציע שירותי הסעדה מסוגים שונים והבחירה היא פונקציה של מספר האורחים ובעיקר הגילאים. כשמגיעים עם ילדים יש כמה אופציות, אבל אפשר גם לקפוץ למרכולית בקיבוץ ולייצר בחדר ארוחת ערב קלה.

21:30

פאב הבום

אם יתמזל מזלכם, ותגיעו בימים שהפאב פתוח, תנו קפיצה למקום אחר מכל מה שהכרתם. הפאב שוכן בלול הראשון של הקיבוץ וגם שייך למשק. בימי שלישי יש כאן ערב רגוע. בימי רביעי ההיפך הגמור ובפאב יש ליין של 'מדיה נוצ'ה, ערבי סלסה מהטובים בארץ. חברי האגודה מגיעים ומלמדים ללא תשלום סלסה להמונים, המוסיקה הלטינית סוחפת וזו חוויה מופלאה. בימי שישי הוא פתוח לפרקים ומדי פעם מתקיימות בו הופעות איכותיות. הגעתם עם הילדים? אל דאגה יש ארסנל של שמרטפיות שיוכלו לשדך לכם באמצעות הקבלה, תפרגנו לעצמכם.

https://www.facebook.com/profile.php?id=100007669666182

 

08:00

טיול לאום ג'וני

אחרי קפה קצר של בוקר, יצאנו לטיול רגלי בשולי הקיבוץ שהוביל לאחת הנקודות היפות באזור – אום ג'וני שעל שפת הירדן. אום ג'וני היה כפר ערבי שאדמותיו נרכשו בתחילת המאה ה-20 לצורכי התיישבות והיה נקודת העלייה הראשונה לקרקע באזור ובו גם הוקמה קבוצת דגניה א'. היום מדובר באתר מורשת שניצב במיקום מרהיב אל מול נוף נהר הירדן המתפתל והגבעות המקיפות את שטחי החקלאות. במלאת מאה לדגניה א' שוחזר הצריף הראשון במקום, אבל עוד קודם הוקמה בו אנדרטת זיכרון ולוח שיש אשר מנציח את שמות כל הקיבוצים בארץ לפי מועד הקמתם וזה מרתק. כדי להגיע אל האתר חוצים כמה מטעי תמרים שחמורים עושים בהם את פעולת העישוב, ואפשר להמשיך אחר כך בטיול ולהקיף את הקיבוץ ולחזור מצדו השני. יופי של פתיחה לבוקר.

 

09:00

ארוחת בוקר

בחזרה לחדר האוכל הקיבוצי ולארוחת הבוקר שהייתה כנראה ההשראה לארוחת הבוקר הישראלית שהתפתחה כאן בעשורים האחרונים. מצד אחד מדובר בארוחה מגוונת ושופעת, מצד שני אין בה את היצירתיות הקולינרית שמאפיינת בתי מלון וצימרים כי מדובר במטבח קיבוצי. אבל, וזה אבל חשוב, בזה טמון כל היופי, כי הפשטות, המפות הפרחוניות, האנשים בבגדי עבודה, המבוגרים המשופמים והצעירים במגפיים או בסנדלים, הם אותו דנא קיבוצי שעושה את ההבדל ומעניק את החוויה הכי אותנטית שאפשר. בסופו של דבר האוכל נועד לשרת את הגוף, אבל החוויה והאווירה משרתות את הנפש ונצרבות לתמיד. בתיאבון!

10:00

ב-17-19.1 יתקיים בעמק הירדן פסטיבל הבננה ה-4 שמשלב אירועים קולינריים מבוססי בננות אבל גם שווקים, תחרויות היתוליות, מרוץ בין מטעים, מופעים, הפנינג חקלאות, סיורים ועוד. בואו לאכול, לבלות, לטייל וליהנות. http://www.kinneret.info/

קצר ולעניין: שני חלקים בתוך השלם

סיימנו 24 שעות,

להתראות,

חיבוקים ונשיקות!

עוד בקטגוריה