ט"ו בשבט הגיע, חג לאילנות!

מי שקבע את חג האילנות בשיאו של החורף, לא טעה, כי הטבע נמצא במיטבו, הירוק בוהק, המים שוצפים והפריחות – משתוללות בשמחה.
בואו לחגוג את חג הטבע בשפע של פעילויות, טיולים ואירועים.

 

מתנות לחג מעמותת אנוש

הכי כיף להתחיל בהמלצה על המפעל של עמותת אנוש, העמותה הישראלית לבריאות הנפש, שמציעה גם לט"ו בשבט הזה מארזי מתנות אשר מיוצרים על ידי עובדי אנוש. העובדים, בעלי מוגבלויות נפשיות, נהנים ממסגרת שיקומית שמסייעת להם להשתלב בשוק העבודה אך גם להתפרנס וזוכים בחיי קהילה מלאים ובעלי משמעות. לכבוד ט"ו בשבט מוצעים שלל פריטים מיוחדים. חג שמח!

מתי? 24/7 בחנות האון ליין– "אנושופ"

לפרטים: www.enoshop.co.il

 

נוטעים עצים צופניים – בכל הארץ

מועצת הדבש וקק"ל יצאו ביוזמה משותפת שמטרתה לעזור לדבורים לייצר יותר דבש. כיוון שהדבורים בעולם נעלמות, יוכלו המבקרים במגוון מכוורות ברחבי הארץ, להצטרף לנטיעת עצים צופניים שיסייעו בהגדלת יבול הצוף ובאופן עקיף להגברת ייצור הדבש. עוד אפשר יהיה ללמוד על תפקיד הדבורים, חשיבותן בטבע, תעלומת היעלמותן ואיך גם אתם יכולים לסייע.

מתי? מבחר תאריכים

לפרטים: www.honey.org.il

 

נטיעות עם יערנים

אמרתם נטיעות אמרתם קרן קיימת לישראל שנוטעת בארץ כבר למעלה ממאה שנה. רוצים לקחת חלק בנטיעות, מוזמנים להצטרף ליערני קק"ל ביום החג לאילנות ולטעת עץ באחד משלושה מוקדים ברחבי הארץ. ביער שרשרת שבדרום, בלטרון, שם יהיו שאטלים לאתר הנטיעות מאתר יד לשריון ובפארק הירדן בו תתקיים גם סדנת יצירה להכנת מובייל מחומרים טבעיים.

מתי? שישי 18.1 החל מ-9:00

לפרטים: 1-800-350-550

עידן הפרי – מהשדה לצלחת

כדי ללמוד על החיבור שבין אדם לחקלאות, ייערך בעידן הפרי סיור במטעי הבננות  להיכרות עם הבננה מצמיחתה דרך הזנים השונים והקטיף ועד להסבר על תהליכי הייבוש הטבעיים של הפירות כולל טעימות. במקום יהיו פינת צילום עצמית, משחקים שונים, בנייה מקרטוני בננות צבעוניים ועוד. לחפצים תהיה אופציה לרכוש ערכת סדנא להכנה עצמית במקום כמו סושי פירות למשל ויהיו דוכנים של גידולים חקלאיים.

מתי? שבת 19.1 ו-26.1 בשעות  10:00 – 15:00

לפרטים: http://idanfruit.co.il/

המוזיאון הפתוח בתפן

את יום ההולדת לטבע יחגגו במוזיאון בפעילות ט"ו בשבט ובה סדנת יצירה לכל המשפחה- 'שקוף שזה טבעי'. במוזיאון הפתוח, אשר המחבר ייצור ויצירה, יחברו המשתתפים חומרים מהטבע לכדי יצירה אמנותית אישית. בסדנה ילקטו פרחים ועלים שונים כדי ליצור פלייסמנט שקוף וייחודי מחומרים טבעיים.

מתי? שבת, 19.1 בשעות 11:30-14:30.

לפרטים והזמנות:  077-9964406.

פסיפס לט"ו בשבט

רבקה שפר, אמנית פסיפס, אוהבת לחבר פיסות של אריחי קרמיקה ליצירות אמנות, ולכבוד טו בשבט, היא תערוך סדנאות לכל המשפחה להכרת אמנות הפסיפס ברוח החג. המשתתפים יקבלו עציצי חרס ויצפו אותם בעבודת פסיפס ואחר כך ישתלו בהם צמחים. עוד יוכלו ליצור תמונות של טבע ויער על גבי משטח עץ. הסדנאות יתקיימו בסטודיו "אמנות היצירה" ויוגש כיבוד קל.

מתי? שישי – שני, 18-21.1 בשעות 10:00-13:00

לפרטים:  077-9964642

בורחים ונוטעים

טרנד חדרי הבריחה הגיע גם למרחבים פתוחים ומבצע יחיעם העתיק הוא תפאורה נפלאה למשחק מלא אתגר. המשחק 'מבצר בריחה' מתאים לכל המשפחה ומשלב היסטוריה וטכנולוגיה, ולכבוד ט"ו בשבט גם נטיעות. בחג יתקיים סיור במבצר בדגש טו בשבט ובחצר יערך טקס נטיעות בו יוגשו גם פירות יבשים.

מתי? חמישי – שני, 17-21.1

לפרטים והזמנות: 077-2308338

הכירו את משתלת קק"ל בצומת גולני

רוצים לדעת איך מתחיל עץ את חייו? לראות את שלבי הצימוח? לבקר בחממות ולשמוע סיפורי ייעור? קק"ל מזמינה אתכם להצטרף לסיורים במשתלות בהם תכירו את כל שלבי הגדילה של העץ מהזרע ועד לנטיעה ביער. בסוף הסיור תתקיים יצירה בחומרים טבעיים והכנת עציץ לשתילת צמח צעיר.

מתי? שישי – שני, 18-21.1 בשעות 9:00-14:00

לפרטים והרשמה: 04-8470322

מתחברים לטבע – חוות דרך התבלינים

יש כל מיני דרכים לחגוג את ט"ו בשבט, ובחוות דרך התבלינים שבבית לחם הגלילית, יזמו פעילויות שקשורות למקום לטבע ולסביבה. סיור בטרקטור לשדות התבלינים שם ילמדו על הגידולים סגולותיהם וישתלו צמח תבלין. סדנה להכנת עציצי תבלין מעוטרים וסדנה להכנת חטיפי פירות ואגוזים, סיור רגלי בשדות התבלינים ועוד

מתי? שבת 19.1, 26.1 ו- 2.2 בשעות 10:00-16:00

לפרטים: www.derech-hatavlinim.co.il  04-9533405

שותלים צמח נדיר

בגן לאומי כוכב הירדן יציינו את ט"ו בשבט באהבה גדולה לטבע שתבוא לידי ביטוי בשתילה של צמח נדיר – פואת הצבעים. הצמח אשר גדל בגן במקלט לצמחים 'אדומים' (מינים בסכנת הכחדה) יישתל בגן על מנת להשיבו לטבע, והציבור מוזמן לעזור  לעובדי הגן לשתול בחדווה. עוד יגיע לגן ה"חיבולנס", אמבלונס לבעלי חיים, ומתנדב שיספר על חיות הבר, לאן לוקחים חיות פצועות ולאן הן חוזרות לאחר שהבריאו.

מתי? שבת 19.1, בשעות 10:30, 12:00, 14:00

לפרטים: רשות הטבע והגנים

זרעים מציון – שותלים ומצילים

משתלת זרעים מציון, היא מעבר למשתלה, וכבר הפכה למפעל הצלה של צמחי ארץ ישראל. המשתלה הזו אחראית לכל מבצעי ההצלה של פקעות ופרחי עונה באזורי בניה של כבישים, מחלפים ומסילות והיא זו שבתום הפרויקט, גם מחזירה לשטח את צמחיית המקור שלו ושומרת על אופיו הטבעי. בטו בשבט יתקיים במשתלה פסטיבל של כל החושים עם סיורים בשטחי המשתלה ובמשק החקלאי, ליקוט צמחי מרפא והכרת סגולותיהם, מפגש עם פקעות רקפות מגיל אפס עד גיל 150 והכנת פיתות בטאבון.

מתי? יום שישי 18.1 בשעות 11:00, 13:00

לפרטים והרשמה: 0525048899

פארק השרון פורח

פארק השרון הסמוך לחדרה הוא מרחק טבע ירוק ופורח שבימים אלה מתכסה כלניות, איריסים, רקפות ומינים רבים נוספים, חלקם נדירים ובסכנת הכחדה. החברה להגנת הטבע תערוך במקום סיורים ללא תשלום בשל האיום המרחף על הפארק – המשך תכנון סלילת כביש  9, שעלול לחצות את בית הגידול בפארק ולפגוע בחי והצומח במקום. כביש זה מהווה לדברי החברה גם סיכון ממשי לשמורת הטבע "בריכת יער".

מתי? מדי שבת בחודשים ינואר ופברואר ובשישי, 15.2

לפרטים: 04-6249001

אירועי החברה להגנת הטבע בגוש דן

קהילת תל אביב והסביבה של החברה להגנת הטבע, מזמינה את הציבור לכמה אירועי ט"ו בשבט שמתאימים למשפחות ולמבוגרים. בגבעתיים יתקיים סיור בעיר ובסיומו שתילות, ביפו יתקיים אירוע בשיתוף מרכז מנדל, לציון הצלחת המאבק להצלת העצים בשדרות ירושלים הכולל סדרת הרצאות ובעמק גלילות יערך סיור ליקוט עם סדנאות בטבע.

מתי? שישי 18.1, בשעה 11:30, שני  21.1, בשעות 19:00-22:00, ושבת  26.1, בשעות  10:00-12:00

לפרטים ולהרשמה: החברה להגנת הטבע

סודות הטבע בנאות קדומים

כחג של הטבע, ט"ו בשבט הוא גם הזדמנות להכיר אותו לעומק, את רזיו וסודותיו, ובפארק נאות קדומים יהיה הדגש באירועי החג, על נפלאות הצומח והסודות שהוא צופן עמו. משפחות חובבות טבע מוזמנות להגיע לפארק ולגלות את התשובות לשאלות הכי מסקרנות כמו למשל איך יודעים בת כמה כלנית? מה תפקידיהם  של חלקי הצמח, ואיך היחסים בין הצמחים לחרקים שסביבם. הסיור יחלוף באתרי הפארק ומתקני החקלאות ועל הדרך יחשוף כמה מהפנים הקולינריות של הצמחים כמו הכנת תבלינים ותה באמצעות ליקוט.

מתי? שישי, 19.1 בשעות 12:30-15:00

לפרטים: www.n-k.org.il  08-9770770

טיולים ללא תשלום במודיעין ובירושלים

מדי שנה עורכת החברה להגנת הטבע  אירוע בסימן שמירה על המסדרון האקולוגי ועל חיות הבר באזור מודיעין הכולל טיול בטבע בין בוסתנים, שרידי יישוב קדומים ונופים נפלאים. המסלול שמתאים לכל גיל כולל הדרכות, מתחם מרכזי עם פינות יצירה, תה והכנת פיתות על הסאג' אך גם סיורי מבוגרים בהדרכת בכירי החברה. הסעות ללא תשלום יצאו מחניון היכל התרבות וחניון מרכז לב רעות. במקביל יצא בירושלים סיור ללא תשלום ברכס לבן, אזור המאוים על ידי תכנית בנייה.

מתי? שבת, 19.1.19 בשעות 10:00-13:00

לפרטים והרשמה: https://www.teva.org.il/?CategoryID=1677&ArticleID=2977

גן החיות התנ"כי

למרות שגני חיות עוסקים ב… חיות, בגן החיות התנ"כי דואגים גם לסביבה טבעית מטופחת, ולכן ייערך בו אירוע נטיעות חגיגי. המשתתפים באירוע יסייעו לצוות הגן בשתילה ובעיבוי הצמחייה בשלל עצים ושיחים באזור חדש שבין גן החיות לאקווריום. השטח יאכלס בעתיד מתחם חדש עם בית פרפרים. באותה הזדמנות יחוו השותלים גם סדנת יצירה מחומרי טבע לקול מוזיקה חיה ושירי ט"ו בשבט. נוטעי העצים יקבלו תעודת הוקרה מגן החיות והמשתתפים יתכבדו בפירות יבשים.

מתי? שישי, 25.1 בשעות 11:30-14:30

לפרטים: http://www.jerusalemzoo.org.il/

הגן הבוטני מתכונן לחג

הגן הבוטני בגבעת רם, הוא גן יפהפה גדול ומטופח שנעים לשוטט בו כל השנה. לכבוד החג יוכלו המבקרים להשתתף במגוון פעילויות ובהן:  שתילת פרחים ברחבי הגן , סדנת כדורי זרעי בר, יצירה מחומרים מהטבע, דפי צביעה ענקיים וקיר שעליו יכתבו האורחים ברכות לאילנות ועוד. אבל ט"ו בשבט הוא גם חגה של כנסת ישראל ולרגל הבחירות שיתקיימו בקרוב, ייערכו גם בחירות בקרב הצמחים בגן. האורחים יוכלו לפגוש את המועמדים, להכיר את ה'מצע' של כל אחד ולבחור מי יהיה המנהיג הבא!

מתי? שבת 19.01 בשעות 10:00-15:00

לפרטים: http://www.botanic.co.il/ 02-6794012

ט"ו בשבט רוחני במוזיאון מגדל דוד

ירושלים היא עיר של רוח, ודווקא בהשראת המקובלים של צפת מהמאה ה– 17, יארחו במוזיאון ערב  "עצים מתגעגעים לגשם". מדובר בטקס התחדשות שכולל התבוננות, ניגון, תנועה וריקוד, ששואב השראה ממסורות עתיקות ובהתאם לסדר ט"ו בשבט כולל גם ארבע כוסות יין.

מתי? ראשון 20.1, 20:00

לפרטים: www.tod.org.il/tu-beshvat

ביתא ישראל

ליד קרית גת פועל כפר ביתא ישראל שמציע לחג חוויה קצת אחרת. הכפר פועל בשיתוף עמותת הנני ומציע חווית חיבור לטבע, לאדמה ולסביבה. באמצעות הפעילות, לומדים המבקרים להכיר את ההיסטוריה והמורשת של קהילת יהודי אתיופיה, נחשפים למגוון סדנאות שפועלות במקום כמו יצירה בחמר, בנייה אקולוגית בבוץ, הנבטה, סודות מהמטבח האתיופי, ועוד.

מתי? יום שישי 18.1 בשעות  9:30-13:30

לפרטים והרשמה: 053-7119909

מסיבת עצים בבית גוברין

מסיבת עצים בבית גוברין

חג האילנות הוא הזדמנות להוקיר ולהכיר את עצי ארץ ישראל ובגן הלאומי בית גוברין בחרו לערוך להם מסיבת עצים מיוחדת. בגן הלאומי צומחים עצים גדולים ומרשימים ובהם חרוב, שקד, תאנה, רימון, אלה, זית ועוד שמעניקים מצלם ומפירותיהם. המבקרים מוזמנים לפגוש אותם בסיורים מודרכים, משימות ודמויות צבעוניות שיקבלו את פני הבאים.

מתי? שבת 19.1, בשעות 15:00-11:00.

לפרטים: רשות הטבע והגנים

ט"ו בשבט בגבעת המאגורות

באר שבע תארח טיול של החברה להגנת הטבע שבו יחגגו ט"ו בשבט במסלול "גבעת המאגורות" המטיילים יקבלו מפה ויצאו לטייל ביין התחנות במרחב באופן עצמאי, שלאורכו שלל פעילויות. ההשתתפות בסיור ללא תשלום, נקודת המפגש- בכיכר שבין שדרות צה"ל לשדרות הערים התאומות.

מתי? שישי, 18.1 בשעות 12:30- 15:00

בעקבות מתקני המים ביער בארי

הנגב המערבי מתכונן לפריחת הכלניות השנתית, ובחניון רעים יתקיים טיול מודרך של קק"ל שעיקרו דרך מתקני המים. בחניון יש מגוון מתקנים קדומים ובסיור שיחלוף לאורכם, ישמעו המשתתפים לא רק סיפורים אלא גם הסברים שונים. הטיול ללא תשלום וכולל נסיעה במכוניות פרטיות בשילוב הליכות קצרות ברגל.

מתי? שישי 25.1 בשעה 9:30

לפרטים והרשמה: 1-800-350-550

צריף בן גוריון

אחד המשפטים המפורסמים של דוד בן גוריון דיבר על כך ש"גם הנגב עוד יהיה פורח " ואין כמו ט"ו בשבט על מנת להפריח את השממה. בצריף בן גוריון יעשו זאת השנה המבקרים שמוזמנים ליום שתילות מיוחד שנועד לצבוע את הנגב בפריחה ססגונית. משפחות שיגיעו לצריף יוכלו לשתול שפע פרחי עונה לצדי הצריף, אבל גם להכין פרחים בקיפולי נייר בסדנה מתאימה, אשר יקשטו  את מפת הנגב שבאתר.

מתי? יום שבת, 19.1 בשעות 11:00-14:00

לפרטים: http://www.bgh.org.il

התערוכה החקלאית בערבה

חלק מחגיגות הטבע נוגע לתוצרת האדמה ולחקלאות ומדי שנה נערכת בתחנת 'יאיר' (מו"פ ערבה תיכונה בחצבה) תערוכת חקלאות מפוארת על כל חידושיה והבטחותיה. השנה תהיה התערוכה בסימן חדשנות ובמשך יומיים יערכו בה גם סיורים מודרכים שיכניסו אתכם לעולם החקלאות, יהיה שוק איכרים גדול עם תוצרת מקומית ופריטי אומנות, מתחמי מזון, הופעות וכמובן הזדמנות לבקר במרכז המבקרים 'וידור' ולראות מהי חקלאות טכנולוגית.

מתי? רביעי – חמישי 30-31.1

לפרטים: http://www.aravaopenday.co.il 077-5681603