24 שעות 'בחוף החלל' (Space Coast) אורלנדו

רצועת החוף המזרחית של פלורידה, נושקת לאוקיאנוס האטלנטי ועל אף שהיא מרוחקת רק שעה מאורלנדו יש בה לא מעט אטרקציות לכל המשפחה ובעיקר מרכז חלל אחד נהדר.

09:00

מרכז החלל ע"ש קנדי –Kennedy space center

מי שביקר בפארקים בארצות הברית יודע שבעונת התיירות יש להם שני חסרונות עיקריים: עומס עצום ומחיר גבוה, זו בדיוק הסיבה לנסות משהו אחר מרתק לא פחות. מרכז החלל שב'חוף החלל' שובר את הכללים הבלתי כתובים הללו ומוסיף בונוס. המקום לא דחוס מדי, המחיר עומד על פחות ממחצית – רק 50 דולר לאדם וכמובן שבפלורידה מזג האוויר נעים רוב השנה.
מרכז החלל ע"ש קנדי, נמצא בקייפ קנברל (Cape Canavaral)– המקום שממנו ממריאות מעבורות החלל של נאס"א והוא מנציח את שמו של הנשיא קנדי כי הוא היה זה שבחר בתכנית החלל 'אפולו' שנועדה להנחית אדם על הירח.
למה בפלורידה? זו עובדה מעניינת. ראשית כל השיגורים נעשים לכיוון מזרח זאת אומרת עם תנועת כדור הארץ. שנית הצורך הוא לשגר מנקודה שהיא הכי קרובה שאפשר לקו המשווה שהוא ציר הטיסה בחלל – מטעמים של חסכון בדלק. פלורידה עונה על שני התנאים וגם על הדרישה לשטח גדול ולכן נבחרה. אגב קנדי האהוב נרצח בלי שזכה לראות את תוצאות הפרויקט ויורשו ג'ונסון, יליד טקסס, אמנם המשיך בתכנית אבל קבע ששמונה שניות אחרי השיגור יעבור מרכז השליטה ליוסטון טקסס.
מרכז המבקרים משתרע על שטח גדול והוא למעשה מוזיאון אינטראקטיבי חינוכי של החלל ומתאים לטווח גילאים רחב.

מה במקום?

  • גן רקטות  צבאיות שהוסבו ושימשו את נאס"א (מלבד אחת) בפרויקט החלל. לכל רקטה סיפור מעניין ומדי 20 דקות נערך במקום סיור מודרך – מומלץ מאוד כי הסיפורים מרתקים. מלבד רקטות יש בגן כמה פריטים מיוחדים כמו תא חללית קטן שאפשר להרגיש איך זה לחיות בתוכו, הגשר של אפולו 11 ועוד.
  • תערוכה על כוכב מרס ובה שפע של תחנות מעניינות שמושכות באמצעות סרטונים דגמים מתקנים אינטראקטיביים ועוד. אפשר להצטלם בתלבושת של אסטרונאוט במרס ולשלוח גלויה הביתה.
  • קולנוע איימקס שבו מוקרן סרט מקסים על החלל ועל הישגי נאס"א
  • 'אטלנטיס' הוא מבנה שמדמה את המעבורת המפורסמת והוא לב המקום. אחרי תכנית 'אפולו' עברו בנאס"א לדבר הבא – מעבורות חלל שנשאו צוותים גדולים ויצאו למשימות שונות בחלל כולל מחקרים. בחלל הכניסה תלויה המעבורת (האמתית!) וסביבה מיצגים ותחנות עם עמדות בקרה, מסכים שונים, חלקי מעבורת שמזכירות מתקן שעשועים שאפשר לזחול בו ועוד.

בקומה מתחת יש עוד המון תצוגות מרהיבות ואפשר לעבור עליהן בקצב אישי. מי שרוצה להתנסות במתקן שמזכיר לונה פארק יכול להיכנס לתא שמדמה חללית ולחוות 'שיגור' (זהירות לא לבעלי קיבה חלשה!)

ואי אפשר בלי הפינה הישראלית שבלב. ב- 2015 הוקם קיר זיכרון שמנציח שתי טיסות חלל שלא שרדו – הצ'לנג'ר כשהמריאה והקולומביה כשנחתה ועל סיפונה אילן רמון אחד משלנו.

חיפוש טיסה

מזג האוויר העדכני ביעד

שער המטבע

12:00

ארוחת צהריים

באמריקה כמו באמריקה, גם במרכז החלל יש מסעדת מזון מהיר, אז אפשר לעשות אתנחתא, אבל למה לא לתבל את ארוחת הצהריים בניחוח של אסטרונאוט בשר ודם? במרכז המבקרים יש אפשרות להשתתף ב- "ארוחת צהריים עם אסטרונאוט" – שילוב של ארוחת בופה עם הרצאה של אחד האסטרונאוטים שאמנם כבר לא טסים לחלל, אבל מגיעים למרכז כדי לספר למבקרים מחוויותיהם. אני פגשתי את טום ג'ונס ואפילו זכיתי לראיין אותו. ג'ונס טס ארבע פעמים לחלל והכיר את אילן רמון מהאימונים. לשאלה מה הדבר הכי מרגש בחלל הוא ענה: "הנוף. להביט בעולם ובאופק, לראות חלל שחור ונופים זה מראה יפהפה. העובדה שאני בן אנוש וקיבלתי מתנה מאלוהים גרמה לי להרגיש בר מזל אבל גם קטן וזה מרגש מאוד". בארוחת הצהריים עם הקהל שמענו סיפורים על האוכל בחללית (רמז: הכל מוקפא ומיובש אפילו הגלידה), על משקל החליפה (לא תאמינו: מאה קילוגרם!) וכמה לא פשוט לחזור לכדור הארץ.
הארוחה בתוספת של 25-30 דולר לאדם

13:30

סיור רכוב בשטח

שטחי השיגור של נאס"א עצומים ומדי יום יוצאים אליהם סיורים מודרכים באוטובוסים נוחים, כך שמדובר בחוויה מקיפה. הסיור חולף בין המתקנים שהם הדבר האמתי כמו: מבנה הבקרה, האנגר הבניה, מתקן השיגור והעמדות. הסיפורים היו מרתקים. למדנו שמתקן השיגור נושא את המעבורת ונע לעבר עמדת בשיגור בקצב של קילומטר לשעה – מפאת משקלו העצום.
בתוך השטח עצרנו בהאנגר גדול שבו יש תצוגה נוספת: 'אפולו', מחווה לחללית שנחתה על הירח. החללית תלויה בחלל של ההאנגר הגבוה ואפשר להתרשם ממידותיה, מדרך הפעולה (היפרדות הרקטות) ועוד. בתצוגה יש גם סרט על ההיסטוריה של 'אפולו', הדגמה של חדר פיקוד, תלבושות ואפילו אבנים מהירח.
וכעת שימו לב לפרט הבא. כאשר יש שיגור אמתי, נאס"א מאפשרת לקהל להגיע למקום ולצפות בשיגור מאזור בטוח. אנחנו פספסנו שיגור בכמה שעות, אבל באתר האינטרנט תוכלו לברר מתי בדיוק מתקיים השיגור הבא, וגם מי האסטרונאוט אתו אפשר לסעוד מדי יום ואפילו להירשם מראש לסיורים מודרכים מיוחדים כמו למשל עם המנהל האחראי על השיגורים.
הפארק נסגר בשעה 17:00 וגם אם תרגישו שלא הספקתם הכל, לפחות ביליתם באתר מיוחד וערכי יום מלא ובמחיר שפוי. https://www.kennedyspacecenter.com

17:30

חוף 'קוקו'

אין כמו להירגע בחוף הים אחרי יום מלא פעילות ואקשן, וחוף 'קוקו' מבוקש מאוד על ידי מקומיים ותיירים.  אפשר לטייל על החוף או לרבוץ בכיף, להשכיר ציוד דיג או ללמוד גלישה. אפשר לשחק כדורעף חופים או לשוטט בין החנויות במקום.

  • אל תשכחו מגבת ובגד ים. שימו לב שהחניה בתשלום

18:30

טיול במזח וארוחת ערב

מזח הדייגים ההיסטורי הוא אטרקציה תיירותית חביבה. הוא בנוי על כלונסאות עץ והוא פולש יך 250 המטרים שלו אל הים כך שיש ממנו נוף מקסים אל החוף. בבוקר עומדים בו דייגים, וכמה שקנאים מבקרים בו דרך קבע. הכניסה למזח בתוספת תשלום סמלית, אבל בחלקו הקדמי יש מסעדה נחמדה שיכולה להתאים לארוחת ערב משפחתית. שימו לב שהאוכל בפלורידה לא כל כך מגווןואם יש לכם מגבלות כלשהם, אפשר להתארגן על מצרכים באחד המרכולים הסמוכים.

20:00

מלון -Hilton Cocoa Beach Oceanfront

מלון הילטון נמצא בחוף 'קוקו' לכיוון דרום. הוא שוכן על חוף הים, אבל אין לו חוף מסודר. מדובר במלון 4 כוכבים מאוד גדול, עם 296 חדרים במגוון סוגים שרובם מרווחים מאוד. יש במלון מרכז עסקים ובחצר בריכה ודק רחב עם פינות ישיבה נחמדות. אפשר להזמין ארוחות קלות במשך היום. המחיר לחדר החל מ-104$ – http://hilton-cocoa-beach.hotel-rez.com/

21:30

טיקי בר

עייפים או לא בחוף החלל יש מסורת 'טיקי בר' – בר שממוקם במבנה עם גג עשוי עלים יבשים שאם תשאלו אותי, נראה כמו סככה אינדיאנית. אין מקום באזור שבו לא ישוויצו בפניכם עם הטיקי בר, ואם כבר חציתם את האוקיאנוס – אז למה לא? כיוון שמדובר בבר לכל דבר אפשר ליהנות ממשקאות קלים וחריפים, מקוקטיילים ובעיקר מאווירה. בפלורידה כאמור נעים כל השנה, אז כיף לשבת בחוץ ולצפות בכוכבים.

8:00

ארוחת בוקר

באופן מפתיע, ארוחת הבוקר של הילטון מאוד עשירה ומגוונת. יש מאפים, פירות, ביצים, יוגורט וכמובן מיני בשרים, וופל אמריקאי, ריבות וממרחים, כך שהארוחה טובה וטעימה. ירקות לרוב אין, ואת הקפה מהמכונה כדאי לטעום קודם, כי זה לא ממש קפה. אם חסר לכם משהו, תבקשו בנימוס ולרוב יענו לבקשותיכם.

9:00

קצר ולעניין: שבירת שגרה ואנרגיה קוסמית

סיימנו עוד 24 שעות,
להתראות,
חיבוקים ונשיקות!